Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Almanya Hükümet Sözcüsü Seibert:

BERLİN (AA) - Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert,  "Ukrayna'daki krizin çözülmesi için şeffaf ve hukuk devletine uygun bir süreçten geçilmesi herkesin çıkarına. Bunun olması için şimdi bir şans var. 
Yetkililer bu sorumluluğu üstlenmek zorunda" dedi.

Seibert, Federal Basın Merkezi'ndeki basın toplantısında, Ukrayna'daki geçiş sürecinin sonunda, şeffaf, serbest, adil ve demokratik seçimlerin olması gerektiğini, Avrupa Birliği ve Almanya'nın bu konuda katkıda bulunacağını söyledi.

"Ukrayna'daki krizin çözülmesi için şeffaf ve hukuk devletine uygun bir süreçten geçilmesi herkesin çıkarına. Bunun olması için şimdi bir şans var. Yetkililer bu sorumluluğu üstlenmek zorunda" diyen  Seibert, Ukrayna'daki iktidar değişiminin ardından yeni hükümetin ülkenin doğu ve güneyini de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.

Ukrayna gibi büyük bir ülkenin zor durumda olduğunu ifade eden Seibert, "Ukrayna'nın ekonomik istikrarın sağlanması herkesin çıkarına. Bu yüzden Avrupa'nın ve diğer ülkelerin Ukrayna'ya yardım konusunda adım atmaması gerekir" ifadesini kullandı. 

Ukrayna'da geçici hükümetin önemli reformlar konusunda Uluslararası Para Fonu ile uzlaşabilmesinin önemli olduğunu belirten Seibert, "Avrupa Birliği reform için istekli olması durumunda Ukrayna'ya makro finansal yardımında bulunacak" dedi. 

Steffen Seibert, gazetecilerin  İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'nin ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından dinlendiği iddialarına ilişkin, Alman hükümetinin bundan bilgisi olmadığını belirterek yorum yapamayacağını kaydetti. Seibert, hükümetin dinlenme skandalıyla ilgili aylardır çalıştığını da belirtti. 

"ABD ile istihbarat çalışmalarında işbirliği yapmak istiyoruz ve yapmalıyız" diyen Seibert, ancak bu ortak çalışmada kullanılan araçların ve ölçülerinin önemli olduğunu bildirdi. 

Dışişleri Bakanı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli de Alman Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Markus Ederer'in dün Ukrayna ile ilgili bir çalışma grubu oluşturulduğunu kaydetti. Çalışma grubuna diğer bakanlıklardan da temsilcilerin katılacağını belirten Chebli, grubun Ukrayna'nın ekonomik ve siyasi birliğinin oluşmasına katkıda bulunacağını ifade etti. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com