Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
NATO Genel Sekreteri Rasmussen, bugün Avrupa’daki en önemli güvenlik konusunun Ukrayna olduğunu söyledi

BRÜKSEL (AA) – Ukrayna ordusunun siyasi krize müdahil olmamasını öven ve bir demokraside silahlı kuvvetlerin siyasi sürece müdahale etmemesinin zorunluluk olduğunu belirten NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “Bugün Avrupa’daki en önemli güvenlik konusu Ukrayna” dedi.

NATO savunma bakanları toplantısının ilk gün oturumu sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Rasmussen, Ukrayna’daki gelişmeleri çok yakından izlemeye devam ettiklerini belirterek, NATO’nun Ukrayna ile meşgul olmayı ve reformların uygulanmasını desteklemeyi sürdüreceğini söyledi.

NATO müttefiklerinin Ukrayna’nın egemenliğini ve bağımsızlığını desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Rasmussen, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve demokratik gelişimini desteklemeyi ve sınırların ihlal edilmezliği ilkesini korumayı sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.

Öte yandan, Rasmussen’in özellikle sınırların ihlal edilmezliği ve toprak bütünlüğü ilkelerine vurgu yapması, Ukrayna’daki gelişmelerden rahatsız olduğu bilinen ve kapsamlı bir askeri tatbikat başlatan Rusya’ya mesaj olarak algılandı. Açıklamanın her şeyden önce Ukrayna halkına yönelik bir dayanışma ve destek mesajı olduğuna değinen kaydeden Rasmussen, Rusya’nın tatbikat konusunda NATO’yu önceden bilgilendirdiğini söyledi.

NATO savunma bakanları tarafından yayımlanan bildiride, “Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne sağlam şekilde bağlı, bağımsız, egemen ve istikrarlı Ukrayna, Avrupa-Atlantik güvenliğinin anahtardır” denilmişti.

Bildiride, “NATO, Ukrayna'nın egemenliği, bağımsızlığı, toprak bütünlüğü, demokratik gelişimi ile Orta ve Doğu Avrupa'da ve kıta üzerinde istikrar ile güvenliğin anahtar faktörü olan sınırların ihlal edilemeyeceği ilkesini desteklemeye devam edecektir" ifadesi kullanılmıştı.

Ukrayna’daki son gelişmeler yarın yapılacak NATO-Ukrayna Komisyonu’nda masaya yatırılacak.

NATO savunma bakanları, toplantının ilk gününde ağırlıklı olarak 4-5 Eylül’de Galler’de yapılacak NATO Zirvesi’ne kadar askeri yeteneklerdeki eksiklerin giderilmesi konusuna odaklandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com