Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
ABD Dışişleri Bakanı Kerry'den, Rusya'ya Ukrayna uyarısı:

WASHINGTON (AA) - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'yı, Ukrayna'yla ilgili verdiği kararlarda "çok dikkatli" olması yönünde uyardı.

Amerikan NBC televizyonuna mülakat veren Kerry, Rusya'nın, Ukrayna'nın egemenliğine saygı göstermeye yönelik sözünü yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Kerry, "Bence Rusya bu konuda (Ukrayna) verdiği hükümlerde çok dikkatli olmalı. Sürtüşme peşinde değiliz. Ancak şunu çok net ortaya koyuyoruz ki, her ülke Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine saygı göstermeli. Rusya bunu yapacağını söylemişti ve bu sözünü yerine getirmesinin önemli olduğu düşünüyoruz" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, "Değişim yönündeki arzularını dile getiren Ukraynalıları dikkatle dinlemesi" gerektiğini vurgulayan Kerry, ABD'nin, Rusya ile ilişkilerini "Soğuk Savaş'ın bir çeşit devamı" gibi görmediğinin altını bir kez daha çizdi.

Kerry, "Bu, bir Rocky 4 değil. İnanın bana, bunu böyle görmüyoruz. Şu an ihtiyacımız olan şey, eski tarz bir Soğuk Savaş sürtüşmesine girmek değil. Ukrayna halkına kendi geleceklerini seçebilmeleri için kapasite sağlamak amacıyla birlikte çalışmalıyız. Bu, biri kaybederken, diğerinin kazandığı bir oyun olmak zorunda değil" diye konuştu.

-Rusya'ya bir uyarı da Gürcistan konusunda

Kerry, Rusya'ya yönelik uyarılarını, ABD-Gürcistan Stratejik Ortaklık Komisyonu'nun Washington'daki toplantısında da sürdürdü.

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ile katıldığı toplantıda konuşan Kerry, Moskova yönetimine Gürcistan topraklarından askerlerini çekme çağrısını yineledi. 

Kerry, "Rusya'nın Gürcistan topraklarını işgali ve askerileştirmesine karşı çıkmaya devam ediyoruz ve Rusya'yı, askerlerini geri çekmesi ve insani yardımlara serbest erişim dahil olmak üzere 2008 ateşkes anlaşması altındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

Gürcistan'a da Avrupa ve NATO ile daha fazla entegre olma çağrısında bulunan Kerry, "Bu çağrıyı, Doğu ile Batı arasında, ya da bizimle herhangi bir başka taraf arasında biri kazanırken, diğerinin kaybedeceği bir durum maksadıyla yapmıyoruz. Sadece insanların, seçme özgürlüklerini kullanabilmeleri, ekonomik fırsatlardan azami istifade edebilmelerini istiyoruz" dedi. 

Kerry, Gürcistan'ın Avrupa ve Avrupa Atlantik vizyonuna destek amacıyla ABD'nin bu ülkeye ilave yardımlarda bulunacağını da açıkladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com