Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
İran Dışişleri Bakanı Zarif:

TAHRAN (AA) - İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Ukrayna’daki gelişmelerden endişe duyduklarını dile getirerek, “Son aylarda yapılan dış müdahalelerin ülkedeki durumu iyileştirmeye yardımcı olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Polonyalı mevkidaşı Radoslaw Sikorski ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan Zarif, “Ukrayna’da yaşanan gelişmelerden endişe duyuyor ve son aylarda bu ülkeye yapılan dış müdahalelerin ülkedeki durumu iyileştirmeye yardımcı olmadığını düşünüyoruz. Ukrayna halkının kendi geleceklerine kendilerinin karar verebilmelerini ve ülkedeki durumun düşmanca çatışmaları beraberinde getirmemesini ümit ediyoruz” diye konuştu.

-İran-Polonya ilişkileri-

İran ile Polonya arasında köklü ilişkilerin olduğunu belirten Zarif, görüşmede siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliklerinin ele alınmasının yanı sıra iki ülkenin araştırma kurumları arasında işbirliğini içeren bir protokolün de imzalandığını belirtti.

Zarif, iki ülke arasındaki ticari ve siyasi müzakerelerin cumhurbaşkanı yardımcısı ve ekonomi bakanı düzeyinde sürdürülmesi konusunda anlaşma sağlandığını kaydetti. Zarif, “Umarız diyaloğun devamı işbirliği için gerekli zemini hazırlayacaktır. Zira mevcut ekonomik ilişkiler iki ülkeye yakışır seviyede değil ve arttırılmadır” dedi.

iki ülke arasındaki ticaret hacmini siyasi ilişki düzeyinin çok gerisinde tanımlayan Polonya Dışişleri Sikorski de aktif şirketlerin iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmeleri için teşvik edilmeleri gerektiğine işaret etti. Skorski, ticari ilişkilerin yanı sıra karşılıklı turistik seyahatlerin arttırılarak iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Resmi temaslarda bulunmak üzere iş adamlarından oluşan kalabalık bir heyetle İran’a gelen Polonya Dışişleri Bakanı Sikorski, 3 gün planlanan ziyaretini  Ukrayna’daki gelişmelerden ötürü yarıda keserek ülkesine döndü.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com