Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Ukrayna Devlet Başkan Vekili Turçinov, Rusya tarafının talebi üzerine Rusya Devlet Duması Başkanı Sergey Narişkin ile telefon görüşmesi yaptı

KİEV (AA) – Ukrayna Devlet Başkan Vekili Aleksandr Turçinov'un, Rusya tarafının talebi üzerine Rusya Devlet Duması Başkanı Sergey Narişkin ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Vatan Partisinin internet sitesinde açıklama yapan Devlet Başkanı Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, telefon görüşmesinde Rusya Devlet Duması Başkanı Narişkin'in, Ukrayna'nın doğusunda ve Kırım'da yaşayan sivil halka karşı güç kullanması durumunda, Rusya'nın askeri güç kullanmaya hazır olduğunu dile getirdiğini kaydetti.

Turçinov, bununla ilgili Ukrayna tarafının resmi bir açıklama yapmak istediğini kaydederek, Rus askeri ve Rusya'nın desteklediği provokatörlerin saldırı odağına dönüşen Ukrayna'nın tüm halkının korunmasına yönelik gereken her şeyi yapmaya gayret gösterdiğini belirtti. Turçinov, Rusya'nın Ukrayna'daki durumun istikrarsızlaştırılması için güç kullanma senaryosunu uyarlamaya çalışmasına rağmen, hiç bir zaman sivil halka karşı güç kullanmadıklarını ve kullanmayacaklarını vurguladı.

Turçinov, sivil halka karşı her türlü güç ve silah kullanmayı, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı askeri saldırı yapmak için bir altyapı yapmaya yönelik özel hazırlanan provokasyon olarak göreceklerini ifade ederek, “Ukrayna'nın barışçıl bir ülke olduğunu, ancak kendi toprak bütünlüğü ve egemenliğini korumaya hazır olduğunu” ve bununla ilgili Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu'nun bir karar hazırlamakta olduğunu belirtti.

-Turçinov, ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile telefon görüşmesi yaptı

Ukrayna Parlamentosu'ndan yapılan açıklamada da Turçinov'un ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi.

Telefon görüşmesinde Turçinov'un Rusya'nın Ukrayna'ya asker sokmayla ilgili girişimini ülkenin egemenliğine doğrudan bir saldırı olarak gördüklerini ve bu çerçevede ülkenin stratejik partnerlerinden bu sorunun çözümü için yardım beklediklerini kaydetti.

Açıklamada, telefon görüşmesinde, Kerry'nin, “ABD'nin her zaman egemen ülkelerin menfaatlerini korumaktan yana olduğunu ve Ukrayna'da demokrasi ve özgürlüğün korunması için çaba göstereceğini” dile getirdiği bildirildi.

Bugün, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, talebi üzerine Federasyon Konseyi'nden Ukrayna'ya asker sokma kararı alabilme yetkisi almıştı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com