Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
ABD Dışişleri Bakanı Kerry:

WASHINGTON (AA) – ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya’nın Ukrayna toprağını istila ve işgal etmesini kınadıklarını ifade etti.

Kerry, yazılı açıklamasında, “ABD, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna toprağını istilasını ve işgalini, Rusya’nın, BM Sözleşmesi altındaki yükümlülüklerine, Helsinki Nihai Senedi’ne, Ukrayna ile 1997 tarihli askeri üs anlaşmasına ve 1994 Budapeşte Bildirisi’ne tamamen aykırı olarak Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal etmesini kınar” ifadesini kullandı.

John Kerry, ABD’nin güçlü desteğine sahip olduğunu göstermek için Ukrayna Devlet Başkan Vekili Aleksandr Turçinov’la telefonda konuştuğunu ve Ukrayna'nın bütünlüğüne yönelik net ve mevcut tehlikede yeni hükümetin gösterdiği gayreti övdüğünü belirtti. Ukrayna hükümetini, halkın haklarını korumaya ve uluslararası yükümlülüklerini muhafaza etmeye yönelik taahhüdünü sürdürmeye çağırdıklarına değinen Kerry, Başkan Barack Obama’nın da ifade ettiği gibi, Rusya’ya, güçlerini üslere geri geçmesi, Ukrayna’da başka yerlerde girişimde bulunmaktan kaçınması çağrısında bulunduklarını aktardı.

Kerry, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İlk günden itibaren, Rusya’nın Ukrayna ile bağlarını ve etnik Ruslara yönelik muamelede onların endişelerini haklı bulduk ve (bunlara) saygı gösterdik. Ancak bu endişeler, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etmeyecek bir şekilde, doğrudan doğruya Ukrayna hükümetiyle ele alınabilmeli ve alınmalıdır. Rusya tarafından tansiyonu düşürecek acil ve somut adımlar atılmadıkça, ABD-Rusya ilişkilerindeki ve Rusya’nın uluslararası saygınlığındaki etkisi derin olacaktır.”

Bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla ileride atılabilecek adımlara yönelik telekonferans yöntemiyle görüştüğü bilgisini veren Kerry, Ukrayna ve halkını bu tarihi sürede desteklemek için birlikte çalışacaklarını vurguladı. 

Kerry, BM Güvenlik Konseyi’nde, Kuzey Atlantik Konseyi’nde ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda uluslararası barış ve güvenliğin korunmasındaki kritik ilkelerin vurgulanması için ilerleyen günlerde acil istişarelere başlanacağını belirtti.

Kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesi dışında Ukrayna halkının birşey istemediğine dikkati çeken Kerry, “Onlar bu son derece önemli bir anda uluslararası toplumun desteğine sahip olmalılar. ABD, 22 yıldır olduğu gibi, Ukraynalıların (kendi geleceklerini belirleme) haklarını elde etme noktasında onların yanında yer almaktadır" ifadesini kullandı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com