Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Başkent Kiev'de, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekleyen "Halk Mitingi" yapıldı

KİEV (AA) - Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda ülkenin bölünmez bütünlüğünü destekleyen “Halk Meclisi" toplantısı gerçekleştirildi.

Çeşitli din temsilcilerinin duası ile başlayan ve siyasi parti ve örgüt liderleri ile meydan liderlerinin konuşma yaptığı "Halk Meclisine", 10 bine yakın insan katılırken, mitingde ülkenin bölünmez bütünlüğünün desteklenmesine yönelik çağrılar yapıldı.

Mitingde konuşan "Reform İçin Ukrayna Demokratik İttifakı" lideri Vitaliy Kliçko, Kırım'daki askerlere silahlarını bırakmaları doğrultusunda ültimatom verilmesine rağmen, onların askeri birliği terk etmediğini ve olası saldırıya hazırlandığını belirterek, Kırım'da Rus askerlerine karşı direnen Ukrayna askerlerine teşekkür etti.

Kliçko, Ukrayna'nın günümüzde hiçbir zaman olmadığı gibi birliğe ihtiyacı olduğunu ve birilerinin ülkeyi bölmeye yönelik planlarının gerçekleşmesine izin verilmemesi gerektiğini kaydederek, ülkenin ulusal menfaatleri ve egemenliğinin korunması gerektiğini vurguladı.

Halkın, eli kana bulaşan yönetimi kovduğunu, Yanukoviç'in de ülkeye gelmekten korkarak gizlendiğini, günümüzde de meşru bir hükumetin oluşturulduğunu kaydeden Kliçko, halkın, Ukrayna'nın birlikteliğini göstermesi ve yabancı saldırganların planlarını bozguna uğratması gerektiğini ifade etti.

Mitingde bir konuşma yapan Gürcistan'ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili de Ukrayna halkının, Viktor Yanukoviç rejimini yıkmakla ilk zaferini elde ettiğini kaydederek, Ukrayna'nın önünde bulunduğu bu mücadeleden de zaferle çıkacağına inandığını dile getirdi. 

Saakaşvili, "Ukrayna şu anda bir tehdit karşı karşıya ancak Ukrayna halkı da Avrupa'nın en cesur halkıdır" ifadesini kullandı. Ukrayna halkını Rus saldırganlara karşı mücadelesine destek verdiğini ifade eden Saakaşvili, halkı hiç bir zaman yılmamaya çağırdı ve işte o zaman zafer kazanabileceğini dile getirdi.

Yaklaşık 3 saat devam eden mitingde, Ukrayna halkını birliğe çağıran sloganların yanı sıra, zaman zaman Rusya yönetimi karşıtı ifadelere yer verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com