Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
SWP Uzmanı Schröder:

BERLİN (AA) - Almanya'daki Bilim ve Siyaset Vakfı (SWP) Rusya ve Doğu Avrupa Uzmanı Hans-Hennig Schröder,  "Batı'nın ve Rusya'nın ne yapacağının nispeten öngörülebilir. Ancak Ukrayna'nın kendi topraklarında kontrolü elinde tutup tutamayacağı konusunda büyük soru işaretleri var" dedi. 

Schröder, Spiegel dergisi için yaptığı değerlendirmede, Ukrayna konusunda 3 farklı senaryonun bulunduğunu, bunlardan birinin Rusya ile Ukrayna arasında savaş çıkma ihtimali olduğunu ifade etti.

Savaş senaryosunun göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydeden Schröder, "En kötümser durumda Ukrayna, Rusya askerlerine karşı seferberlik başlatır, Kırım'ın sınırlarında veya yarımadada çatışmalar çıkar. Rusya da durumu tırmandırır ve daha fazla askerle bölgeye girer. Bu çatışmalar belki de Ukrayna'nın diğer bölgelerini kapsar. Batı buna müdahil olmak yerine Rusya'ya karşı yaptırımlar uygular'' ifadelerini kullandı.

Schröder, Batı'nın şimdiye kadar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sadece G8 üyeliğinin askıya alınması ile tehdit ettiğine dikkati çekti.

İkinci senaryonun Batı ülkelerinin bölgeye gözlemci göndermesi olduğunu belirten Schröder, böylelikle Ukrayna ve Rus hükümetinin bir masa etrafında müzakereler yapabileceğini kaydetti.

Müzakerelerin, Birleşmiş Milletler (BM) veya tüm önemli aktörlerin yer aldığı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİT) başkanlığında yürütülebileceğine işaret eden Schröder, AGİT'in Viyana’da böyle bir gözlemci heyeti gönderme konusunu görüştüğünü hatırlattı.

Burada tüm aktörlerin Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü kabul etmesi konusunda uzlaşabileceğine işaret eden Schröder, aynı zamanda Kiev hükümetinin tüm etnik grupları özellikle Rus ve Kırım Tatarlarının haklarını taahhüt etmesi ve bunlara garantiler vermesi gerektiğini ifade etti.

Schröder, AGİT temsilcilerinin 2008 yılında Rusya ile Gürcistan arasında çıkan çatışmada olduğu gibi herkesin anlaşmalara uymasını sağlayabileceğini bildirdi.

Diğer bir senaryonun da Ukrayna'daki geçici hükümetin ülkedeki kontrolü sağlayamayarak ülkenin bölünmesine gideceği ihtimali üzerine duran Schröder, bu durumda sadece Kırım'da değil, ülkenin doğusunda da ayrılma gayretlerinin olabileceğine dikkati çekti.

Kırım'da ve ülkenin doğusundaki bölgelerdeki yerel liderlerin Rusya'dan destek isteyebileceğini belirten Schröder, böylelikle yönetimlerin Rus himayesine girerek bu bölgelerde Ukrayna hükümetinin söz sahibi olamayacağı, Ukrayna'nın da küçüleceğini kaydetti.

Hangi senaryonun gerçekleşme olasılığının daha yüksek olduğu konusunda yorum yapmayan Schröder, "Batı'nın ve Rusya'nın ne yapacağının nispeten öngörülebilir. Ancak Ukrayna'nın kendi topraklarında kontrolü elinde tutup tutamayacağı konusunda büyük soru işaretleri var" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com