Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
El-Ehram Siyasi Araştırmalar Merkezi Ortadoğu Uzmanı Raşid:

İSTANBUL (AA) - Mısır'daki El-Ehram Siyasi Araştırmalar Merkezi Ortadoğu Uzmanı Samih er-Raşid, Ukrayna'da yaşanan son gelişmelerle ilgili Rusya ile ABD arasında yaşanan gerginliğin Suriye krizinin çözümünü olumsuz etkileyeceğini belirtti. 

Raşid AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili Rusya ve ABD arasında yaşanan gerginlik Suriye krizini de etkileyecek. Suriye krizinin çözümü, Ukrayna ve Kırım'daki gelişmelerin ardından daha da zor olacak" dedi.

Rusya'nın Ukrayna konusunda diretmesine karşılık ABD'nin de karşı atağa geçeceğini savunan Raşid, "Rusya Ukrayna'da bir adım önde. Rusya'nın buradaki hakimiyetine ABD izin vermeyecek. ABD buna karşılık Suriye rejimine ve Moskova'ya baskı yapacak. Baskısını direk Moskova üzerinden olmasa da Lübnan ya da Orta Asya'da ihtilaflı bir noktada gösterebilir. Nitekim Ukrayna'daki kriz, doğu ve batı bloğu arasında geçmişte yaşanan soğuk savaş atmosferini geri getirdi" değerlendirmesinde bulundu.

Raşid, Ukrayna'daki mevcut gelişmelerin Esed rejimi ve muhalifler arasında yapılan Cenevre barış görüşmelerine etkisine ilişkin, "Ukrayna'daki krizin Cenevre'deki görüşmeleri olumlu ya da olumsuz etkilemesi gibi bir şey söz konusu değil. Suriye'deki iç savaşı sona erdirmek hedefiyle başlatılan Cenevre 2 Konferansı zaten ölü doğmuştu" diye konuştu.  

"Ukrayna'daki krizin düğümlenmesi, iki büyük gücün Suriye'de çatışan tarafları silahlandırma yarışını hızlandırmasına sebep olacak" iddasında bulunan Raşid, Rusya'nın bu çerçevede BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye için çıkacak kararları daha güçlü bir şekilde engellemeye çalışacağını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

"Rusya'nın Suriye'yi gözden çıkarmasına kaşrılık ABD'nin Ukrayna'yı gözden çıkaracağını sanmıyorum. Taraflar arasında yaşanan gerginliğin ardından böyle bir senaryonun gerçekleşmesi, ancak mecbur kalındığında ya da ABD ile Rusya arasında bir anlaşma yapılması neticesinde gerçekleşebilir. Ancak taraflar böyle bir anlaşmaya hazır değil."

Raşid, sözlerini "Rusya Amerika çatışmasının bir çeşit dengeyle, 'karşılıklı zafer' ya da 'karşılıklı hezimet'le sonlanacağını tahmin ediyorum" ifadeleriyle sonlandırdı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com