Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı ve Ukrayna milletvekili Kırımoğlu:

KİEV (AA) – Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı ve Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, "Kırım Tatarlarına herhangi bir tehdidin olması halinde, yardıma gelecek ilk ülke Türkiye olacak" dedi.

Kırımoğlu, parlamentoda basına yaptığı açıklamada, birkaç gün önce Kiev'de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, Başbakan Arseniy Yatsenyuk ve Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa ile görüştüğünü hatırlatarak, bunun Türkiye'nin Ukrayna'yı stratejik partner olarak gördüğünün ve ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğini kararlılıkla savunduğunun bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin hem ekonomik hem de diplomatik anlamda geniş kapsamlı yardıma hazır olduğunu dile getiren Kırımoğlu, ülkedeki temasları sırasında Davutoğlu'nun, kendisine "Eğer, Kırım Tatarlarına herhangi bir tehdit olursa, yardıma gelen ilk ülke Türkiye olacağından şüphe etmeyiniz" dediğini aktardı.

Bu arada, Türkiye'nin Odessa Başkonsolosu Nur Sağman ile Kiev Büyükelçiliği 2. Katibi Fatih Öztürk, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rifat Çubarov ile görüştü.

Kırım Tatar Milli Meclis Başkan Yardımcısı Neriman Celal'in de hazır bulunduğu görüşmede, Çubarov'un, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin Kırım'daki olaylarla ilgili tutumu ve bölgedeki son durum hakkında bilgi verdiği bildirildi.

Yerel basında yer alan haberlere göre, görüşme sırasında Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Tatar yerel yönetim kurumlarının esas görevinin, halkın huzurunu ve can güvenliğini korumak, provokasyonlara gelmemesini sağlamak olduğunu ifade etti. Çubarov, Meclis'in, Kırım'daki durumun çözümüne yönelik tüm önerilerinde, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin önemini vurguladığını kaydetti.

Nur Sağman da Türkiye'nin Kırım'daki son olayları tedirginlikle izlediğini ve Kırım Tatarları için endişe ettiğini aktararak, Kırım'daki durumun tespiti için bölgede görüşmelerde bulunmak istediklerini belirtti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com