Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) Rusya Uzmanı Dr. Meister:

BERLİN (AA) – Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) Uzmanı Dr. Stefan Meister, "Rusya'nın stratejik hedefi Ukrayna’nın NATO üyeliğini engellemek" dedi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu'nun Rusya'ya bağlanma kararını AA’ya değerlendiren ECFR Rusya Uzmanı Dr. Meister, Ukrayna’daki yönetimi Kırım konusunda provokasyonlara karşı dikkatli hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Moskova yönetiminin Kırım üzerinden gerginlik çıkararak Ukrayna'daki yeni yönetimi zora sokmaya, AB ile yakınlaşmasını ve olası bir NATO üyeliğini engellemeye çalıştığını belirten Dr. Stefan Meister, şöyle devam etti:

"Rusya’nın amacının hemen bir işgal olduğunu sanmıyorum. Eğer bunu gerekli görselerdi yapabilirlerdi. Ancak bu onlar açısından da en iyi senaryo değil. Mart'ta yapılacak referandumu bekliyorlar. Rusya Kırım meselesini Ukrayna'daki yeni yönetime karşı kullanmak istiyor."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım konusunda attığı adımların gerisinde "jeopolitik" hesapların olduğuna işaret eden Dr. Meister, şöyle konuştu:

"Rusya'nın stratejik hedefi Ukrayna’nın NATO üyeliğini engellemek. Rusya, Kiev’de artık kontrol edemediği Avrupa yanlısı bir iktidardan korkuyor. Ukrayna’da Avrupa yanlısı bir iktidarın, ülkeyi NATO üyeliğine taşıyabileceğinden endişe ediyor. Jeostratejik hesaplarla, geçmişte Gürcistan konusunda, Abhazya'da yaptığı gibi, ülkenin NATO’ya entegrasyonunu engellemeye çalışıyor. Gürcistan'ın toprak bütünlüğü tartışmalı hale gelince NATO üyeliği de engellenmiş oldu. NATO üyesi olmak isteyen ülke tartışmasız bir şekilde tüm toprakları üzerinde egemenliği sahip olmak zorunda."

Moskova'nın krizi çok daha fazla tırmandırmasını, geniş bir askeri harekatı gerektirecek adımlar atmasını şu an için beklemediğini dile getiren Dr. Meister, böyle bir askeri harekatı Rusya'nın ekonomik ve siyasi olarak kaldırabilmesinin çok zor olduğunu vurguladı.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com