Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
ABD Dışişleri Bakanı Kerry:

ROMA (AA) - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyularak normalleşmenin gerçekleşmesi gerektiğini belirterek, Kırım'ın durumuna ABD veya Rusya'nın değil, sadece Ukrayna halkının karar verebileceğini söyledi. 

Uluslararası Libya Konferansı’na katılmak üzere Roma’da bulunan Kerry, düzenlediği basın toplantısında, "Bütün taraflarla bu bölgede istikrarın sağlanması açısından her gün yakın iletişim içindeyiz. Ukraynalılar kendi kararlarını verebilmeliler. Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyularak normalleşmenin gerçekleşmesi gerekiyor. İnandığımız en iyi çözüm yolu olan siyasi çözüme ulaşabilmek için önümüzdeki günlerde hızlı adımlar atmamız gerekiyor" dedi.

- "Kırım Ukrayna'nın bir parçası ve Kırım, Ukrayna"

Kırım'da 16 Mart'ta yapılması planlanan referandum ile ilgili bir soruya cevap veren Kerry, "Ülkenin, toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Kırım Ukrayna'nın bir parçası ve Kırım, Ukrayna. Ukrayna anayasasına bakıldığında Ukrayna'da yapılacak bir referanduma tüm Ukrayna halkının katılması gerekiyor. Bu açıdan bakılacak olursa, Ukrayna'nın sadece bir bölgesinin kendi kararıyla geleceğine referandumda karar verecek olması, Ukrayna'nın anayasasına aykırı. Buna ABD veya Rusya değil, yalnız Ukrayna halkı karar verebilir" diye konuştu.

Kerry, iki taraf açısından da durmun normalleşmesini ve krizin sona ermesini umduklarına değinerek, "Dün Paris'te Ukrayna'lı temsilcilerle ortaklarımızla görüş alışverişinde bulunduk. Ukraynalılar, müzakerelerin gerçekleşmesini umuyorlar. Ukraynalıların, AB ülkelerinin ve tüm müttefiklerimizin beklentileri çerçevesinde Sayın Lavrov'un ve Sayın Putin'in adımlar atmasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

John Kerry, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Rusya veya herhangi bir ülkenin uluslararası hukuku herhangi bir sonuçla karşılaşmadan hiçe saymasına izin veremeyeceğini ve Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılarak Rusya'ya katılacağı bir referandumun uluslararası hukuka aykırı olacağını ifade ettiği konuşmasını hatırlattı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com