Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Hollanda, Belçika ve Lüksemburg dışişleri bakanları Kiev'de temaslarda bulundu

KİEV (AA) – Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders ve Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de ülkenin yeni yönetimiyle temaslarda bulundu.

Benelüks ülkelerinin dışişleri bakanları Timmermans, Reynders ve Asselborn, Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ile bir araya gelerek, ülkedeki sorun durum ve Kırım'da meydana gelen krizle ilgili fikir alış verişinde bulundu.

Ukrayna parlamentosundan yapılan açıklamaya göre, görüşme sırasında Turçinov, stratejik ortaklarının desteğiyle Ukrayna halkının Rusya karışmadan özgür seçim hakkını koruyabileceği ve egemen Avrupa ülkesini kuracağını, ayrıca stratejik kalkınma yolunu kendisinin belirleyebileceğini belirtti. 

Turçinov, Rusya'nın Kırım'da asker bulundurarak tüm uluslararası kuralları ihlal ettiğini kaydederek, bundan dolayı Budapeşte Memorandumu çerçevesinde Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün garantörü olan ülkelerin açık desteğine inandıklarını ifade etti.

Hollanda, Belçika ve Lüksemburglu bakanlar ayrıca Ukrayna Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa ile görüştü. 

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Hollanda Dışişleri Bakanı Timmermans, Avrupa Birliği ve onun ilgili kurumlarının, Ukrayna'daki toplu gösteriler sırasında meydana gelen şiddet olaylarının araştırılmasını durdurmayı planlamadığını belirtti ve bu eylemlerle ilgili tüm yasa ihlalleri ve şiddet kullanımının araştırılacağını ifade etti.

Timmermans, Benelüks ülkelerinin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve sınırlarının dokunulmazlığını desteklediğini kaydederek, Ukrayna hükümetine Rusya'nın saldırganlığına karşı net ve ölçülü tutumundan dolayı teşekkür etti. Timmermans, sorunun açık ve doğrudan diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade etti. 

Brüksel'de yapılacak Avrupa Birliği dışişleri bakanları toplantısında Ukrayna'daki durumla ilgili sunulacak yeterince bilgi edindiklerini kaydeden Timmermans, bunlar arasında Ukrayna'nın AB ile Ortaklık Anlaşması'nı imzalama konusundaki istekli tutumu ve anlaşmanın bazı teknik detayları ile ilgili hususlar bulunduğunu belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa da ülkesinin AB ile yapacağı anlaşmanın siyasi kısmını en kısa zamanda imzalamak istediğini kaydederek, Benelüks ülkelerine uğradığı şiddete karşı Ukrayna'yı desteklemelerinden dolayı teşekkür etti. Deşitsa, krizden çıkmaya yönelik bir yol belirlediklerini ve BM Güvenlik Konseyi de dahil uluslararası kamuoyunun büyük bir desteğini hissettiklerini kaydetti. Ukraynalı bakan, AB ile Ortaklık Anlaşması'nın imzalanma süresinin yakında açıklanacağını belirtti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com