Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
İngiltere Başbakanı Cameron: "Uluslararası toplum, Kırım'da yapılacak hukuka aykırı referandumu tanımayacaktır"

LONDRA (AA) - İngiltere Başbakanı David Cameron, Kırım'da bu hafta yapılması planlanan referandumun hukuka aykırı olacağını ve uluslararası toplumun bu referandumu tanımayacağını söyledi. 

Cameron, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarasında Ukrayna'daki krizle ilgili açıklama yaptı. Ukrayna ve Kırım'daki gelişmeler çerçevesinde ülkesinin Rusya'da haziranda yapılması beklenen G8 Zirvesi hazırlık toplantılarına katılmayı askıya aldığını anımsatan Cameron, "Geçen hafta da söylediğim gibi mevcut koşullarda, G8 Zirvesi'nin yapılmasının da doğru olmayacağı görüşündeyim" dedi.

Soçi Paralimpik Oyunlarına bakan ya da kraliyet ailesi düzeyinde katılımın iptal edildiğini de anımsatan Cameron, "İngiltere ile Rusya arasındaki askeri işbirliğinin gözden geçirilmekte olduğunu" kaydetti. Cameron, Rusya ile silah ihracat ruhsatlarının gözden geçirilmesini de talep ettiğini dile getirdi. 

Rusya ile Ukrayna arasında bir temas grubunun oluşturulmasının ve görüşmelere bir an önce başlanmasının önemine değinen David Cameron, "Rusya bu konuda işbirliği yapmazsa, daha fazla önlem ve yaptırım hızlıca alınacaktır" dedi. Bu önlemler arasında mal varlıklarının dondurulması ve seyahat yasaklarının getirilmesinin yer alacağına dikkati çeken İngiltere Başbakanı, Kırım'da 16 Mart'ta yapılması planlanan referanduma da konuşmasında değindi. 

"Uluslararası toplum, Kırım'da yapılacak hukuka aykırı referandumu tanımayacaktır" diyen Cameron, mevcut koşullarda Kırım'da düzgün bir referandum kampanyası yürütülmesinin mümkün olmadığını belirtti. Cameron ayrıca, İngiltere'nin Kırım'da olanları görmezden gelemeyeceğini vurguladı. 

İngiltere Başbakanı Cameron, Ukrayna'daki krizi daha da tırmandırmasının, Rusya'ya daha fazla ekonomik bedelleri olacağını söyleyerek, Ukrayna'da özgür ve adil seçimlerinin yapılmasının önemini vurguladı. 

İngiltere'nin başkenti Londra'da yarın Avrupalı temsilcilerle yapılacak toplantıda, mal varlıklarının dondurulması ve seyahat yasağının uygulanmasının planladığı Rus yetkililerin listesinin oluşturulması planlanıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com