Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Almanya'nın Kırım'da16 Mart'ta yapılacak referandumun sonucunu

BERLİN (AA) – Almanya'nın Kırım'da16 Mart'ta yapılacak referandumun sonucunu kabul etmeyeceği ifade edildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin ''Rusya, Kırım'ı ilhak etti mi, etmedi mi?'' sorusuna, Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilme endişesinin bulunduğunu ancak bunun henüz gerçekleşmediğini söyledi.

Kırım'da belirli kişiler tarafından ilan edilen sözde bir referandumun gündemde olduğunu ancak bunun henüz yapılmadığını ifade eden Schaefer, ''Bunun sonucunu da bilmiyoruz. Biz zaten bunu kabul etmeyiz'' ifadesini kullandı.

Referandumun, Ukrayna Anayasası'na ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade eden Schaefer, G7 ülkelerince bu yönde yapılan açıklamanın da doğru bir zamanda yapıldığını kaydetti.

Alman hükümetinin, bu gelişmelere partnerleriyle uygun, mantıklı ve sorumlu bir reaksiyon göstermesine ihtiyaç duyulduğunu açık bir şekilde dile getirdiğini ifade eden Schaefer, bu reaksiyonun nasıl olacağı yönünde  görüşmelerin ve hazırlıkların sürdüğünü belirtti.

Schaefer, bu bağlamda yarın Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in Budapeşte'ye giderek görüşmeler yapacağını kaydetti.

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Wirtz de bir soru üzerine, Rusya ile Almanya'nın nisan ayında düzenlenmesi planlanan hükümetler arası istişare toplantısını yapıp yapmayacağı konusunda henüz net bir şey söyleyemeyeceğini belirtti.

Wirtz, Alman-İtalyan Hükümetler Arası İstişare Toplantısı'nın 17 Mart pazartesi günü Berlin'de yapılacağını, yeni seçilen İtalya Başbakanı Matto Renzi'nin böylelikle ilk kez Berlin'e geleceğini ifade etti.

Renzi'nin Merkel tarafından askeri törenle karşılanacağına işaret eden Wirtz, ardından ikili görüşmelerin ve ortak bakanlar kurulu toplantısının yapılacağını kaydetti.

- Dinlemelere karşı önlem

Bazı ülkelerde telefonların dinlenerek internete konulduğunu ve buna karşı Alman hükümetinin de önlem alıp almadığı yönündeki soruya Wirtz, Başbakan Merkel'in telefon görüşmelerini sürdürdüğünü ancak dinlenmeye karşı ne şekilde güvenlik önlemlerinin alındığı burada açıklanmasının doğru olmayacağını kaydetti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Paris de dinlenmelere karşı önlemlerin alındığını, bunun sürekli bir görev olduğunu kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com