Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Kırım Tatar Milli Meclisi'nin eski başkanı ve Ukrayna milletvekili Kırımoğlu, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, Kırım'daki son durumu değerlendirdi

KİEV (AA) - Kırım Tatar Milli Meclisi'nin eski başkanı ve Ukrayna milletvekili Mustafa Cemil Kırımoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, Kırım'daki son durum ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Kırımoğlu, Rusya'daki temasları çerçevesinde Tataristan'ın eski Cumhurbaşkanı Mintemir Şaymiyev ile bir araya geldi. 

Görüşmeden sonra yaptığı basın açıklamasında Kırımoğlu, Şaymiyev ile görüşürken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de telefonda 40 dakika konuştuklarını söyledi. 

Kırımoğlu, Putin'e Kırım'daki sorunun barışçıl çözümünün, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün ve Kırım halkının can güvenliğinin kendileri için çok önemli olduğunu dile getirdiğini kaydederek, ayrıca Kırım'daki Rus askeri varlığından bahsettiğini ifade etti.

Kırımoğlu, Putin'in de Kırım'da Kırım Tatarları ile ilgili herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması konusunda talimat verdiğini, 20. yüzyılda çok zorluklar yaşayan Kırım Tatarlarının, bir kez daha böyle bir acı yaşamaması için gereken tüm imkanları kullanacağını söylediğini kaydetti.

Kırımoğlu, Putin'in, Ukraynalı bazı aşırı milliyetçilerin, Kırım Tatarlarını bu çatışmanın içine çekmek istediğini ve bu gerginliğe Kırım Tatarlarının dahil edilmemesini istediğini dile getirdiğini belirtti. Kırımoğlu, kendileri için Ukrayna'nın bölünmez bütünlüğünün çok önemli olduğunu, Kırım'da yapılacak referandumun Ukrayna ve uluslararası kamuoyu tarafından kabul edilmeyeceğini hatırlatması üzerine, Putin'in de Kırım meselesinin nihai olarak 16 Mart'ta yapılacak referandumdan sonra halledileceği mesajı verdiğini aktardı.

Kırımoğlu, telefon görüşmesinde, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün ihlalinin, Rusya, ABD ve İngiltere'nin garantör olduğu, 1994'te imzalanan Budapeşte Memorandumu'na aykırı olduğunu hatırlatması üzerine, Putin'in de Ukrayna'nın da eski SSCB'den çıkarken, Sovyet normlarına aykırı davrandığını kaydettiğini vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com