Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Turçinov, ABD Kongre heyeti ile görüştü

KİEV (AA) – Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, ülkede temaslarını sürdüren senatör John McCain başkanlığındaki ABD Kongre heyeti ile görüştü.

Görüşme sırasında, Ukrayna'daki son durum ve Kırım Yarımadasındaki Rus askerinin varlığı ile ülkedeki siyasi krizin çözümüne yönelik meseleler ele alındı.

Turçinov, Kırım'da olup bitenlerin aslında güç kullanma yoluyla eski Sovyet İmparatorluğunun yeniden oluşturulmasına yönelik bir girişim olduğunu ifade ederek, "günümüzde Kırım'daki gerginliğin yeni bir düzeye çıktığını ve bundan sonra ya genç bir demokrasinin kazanacağını ya da totaliter bir perdenin Ukrayna'nın üstüne düşeceğini" dile getirdi.

Hükümetin stratejik partner ülkeler ile Budapeşte Memorandumu ülkelerinin yardımını umut ettiğini hatırlatan Turçinov, maalesef Rusya'nın bu sorunun barışçıl yolla çözümüne yönelik herhangi bir sinyal vermediğini kaydetti. Turçinov, herhangi bir sebep olmadan Rusya yönetiminin Kırım'da kendi askerini bulundurmaya devam ettiğini, ülkenin doğu sınırları yakınında yığılan askerlerini geri çekmediğini ifade etti.

McCain de ABD'nin Kırım'daki sorunun çözümüne yönelik çok yönlü destek vermeye hazır olduğunu belirterek, “Size yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yaparız” ifadesini kullandı. 

Söz konusu görüşme ile ilgili parlamentodan yapılan açıklamada, tarafların, Kırım'da meydana gelen durumun, 21. yüzyılda kolektif güvenlik sisteminin çalışıp çalışmadığı ve dünyadaki mevcut çeşitli sorunların barışçıl yolla çözülüp çözülmeyeceğinin denetlenmesi için bir sınav olduğu konusunda mutabık kaldığı bildirildi.

John McCain başkanlığındaki ABD Kongre heyeti, ülkedeki temasları çerçevesinde ayrıca, Başbakan 1. Yardımcısı Vitaliy Yarema ve Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Andrey Parubiy ile görüştü. Görüşme sırasında, Ukrayna'daki iç siyasi durum ve Kırım'da meydana gelen olaylarla ilgili fikir alış verişinde bulundu. McCain, Kiev'deki protesto eylemlerinin devam ettiği Bağımsızlık Meydanına giderek, hayatını kaybedenleri andı. McCain, meydandaki barikatların yanı sıra çadırları da incelerken, sık sık fotoğraf çekti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com