Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Ukrayna Devlet Başkanı Vekili Turçinov, AKPM Başkanı Brasseur ile görüştü

KİEV (AA) - Ukrayna Devlet Başkanı Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Anne Brasseur ile bir araya geldi.

Turçinov, Brasseur başkanlığındaki AKPM Başkanlık Komitesi ve Ukrayna İzleme Komitesi raportörlerinden oluşan heyet ile yaptığı görüşmede, Ukrayna'daki durum ve Kırım'daki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Görüşme sırasında Turçinov, Rusya'nın baskı ve tehditlerine rağmen Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşmasını imzaladıklarını kaydederek, bununla Ukrayna'nın yakında Avrupa ailesine katılmasını tasdik ettiklerini ifade etti. Turçinov, hükümetin reformlara devam ettiğini belirterek, ülkenin demokratikleştirilmesi, AB ve AKPM kriterlerine uygun hale getirilmesi için çaba gösterildiğini belirtti.

Bu süreçte, Rusya'nın Kırım topraklarına müdahalesi ile karşı karşıya kaldıklarını, bunun sadece kendi ülkeleri için değil, belki de tüm dünya için bir tehdit oluşturduğunu vurgulayan Turçinov, bu konuda stratejik partner ülkeler ile garantör ülkelerin net desteklerini beklediklerini kaydetti. Turçinov, 25 Mayıs'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin demokratik ve verimli geçeceğine, seçmenler için şeffaf bir seçim sisteminin oluşturulacağına inandıklarını kaydederek, seçimlerde tüm partnerlerin gözlemci göndermelerini istediklerini ifade etti.

Anne Brasseur de beraberindeki heyette AKPM'de bulunan tüm siyasi grupların başkanlarını yer aldığını ve böylece Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesinden tedirgin olduklarını göstermek istediklerini kaydederek, “Rusya'nın Kırım'daki hareketlerini kınıyoruz” ifadesi kullandı. Brasseur, reformların yapılmasında işbirliğine ve yardıma hazır olduklarını vurgulayarak, bu konuda yeterince deneyimlerinin olduğunu ve bunu Ukrayna ile paylaşabileceklerini ifade etti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com