Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Almanya Dışişleri Bakanı Walter Steinmeier, Turçinov ve Yatsenyuk ile görüştü

KİEV (AA) – Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Ukrayna'ya yakında 400 civarında AGİT gözlemcisinin geleceğini belirtti.

Walter Steinmeier, temaslarda bulunmak üzere geldiği Kiev'de, Ukrayna Devlet Başkanı Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ile bir araya geldi.

Görüşme sırasında Turçinov, Rusya'nın egemen Ukrayna topraklarına müdahalesinin, sadece Ukrayna için değil, Avrupa ve tüm çağdaş dünya için bir tehlike oluşturduğunu kaydetti. Turçinov, ülkedeki zorlu ekonomik ve siyasi duruma rağmen, Ukrayna'nın kendi topraklarını koruyacağını ifade ederek, ülkesine saldırılması durumunda, buna hazır olduklarını ve kendi ülkelerini korumaktan başka seçeneklerinin olmadığını vurguladı.

Turçinov, hükümetin Budapeşte Memorandumu çerçevesinde Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin garantörü olan ülkelerin üstlendikleri sorumlulukları yerine getireceğine inandığını ifade ederek, bu sürecin Ukrayna halkı için bir sınav olduğunu ve bunun halkı daha da birleştireceğine ve bu durumdan galip çıkacaklarına inandıklarını belirtti.

Walter Steinmeier de Avrupa'nın Ukrayna'daki yeni hükümetin üstlendiği tüm zorluklar ve sorumluluklarının farkında olduğunu ifade etti. Steinmeier, Rusya'nın Kırım'daki hareketinin, açık bir saldırı ve Ukrayna anayasası ve uluslararası hukukun ihlali olduğunu vurguladı. Steinmayer ayrıca, yakında 400 kadar AGİT gözlemcisinin Ukrayna'ya gelerek, ülkenin güneydoğu ve doğusunda incelemelerde bulunacağını ifade etti.

Steinmeier, temasları çerçevesinde Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile de bir araya gelerek, ülkedeki durum ve Kırım'daki son gelişmelere ilişkin fikir alış verişinde bulundu.

Yatsenyuk ile yaptığı görüşmenin ardından basına açıklama yapan Steinmeier, 2 günlük görüşmelerin ardından ülkeye AGİT gözlemcilerinin gelerek, inceleme yapmalarına ilişkin mutabakat sağladıklarını kaydederek, bu çerçevede gelecek 400 gözlemcinin ülkenin güney ve doğusundaki durumu inceleyerek rapor haline getireceklerini dile getirdi.

Steinmeier ayrıca, AGİT gözlemci heyetinin ziyaretinin, ülkenin güneydoğusu ve doğusundaki gerginliğin daha tırmanmamasına yardımcı olabileceğini dile getirdi. Steinmeier, hükümeti yeni anayasa, reformlar, ekonomik durumun istikrara kavuşturulması gibi zorlu çalışma sürecinin beklediğini belirtti. Steinmeier, Almanya hükümetinin, Ukrayna'daki reform sürecini destekleyeceğini de kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com