Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Ukrayna'daki Demokrasi İçin Reformlar İttifakı lideri Vitaliy Kliçko, AGİT ve BM'ye, Kırım'a gözlemci ve barış gücünü göndermeye çağırdı

KİEV (AA) – Ukrayna'daki Demokrasi İçin Reformlar İttifakı lideri Vitaliy Kliçko, AGİT ve BM'ye, en kısa zamanda Kırım'a gözlemci ve barış gücünün gönderilmesi çağrısında bulundu.

Demokrasi İçin Reformlar İttifakı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kliçko, AGİT ve BM'ye en kısa zamanda Kırım'a gözlemci ve barış gücünün gönderilmesi gerektiğini kaydederek, bu gözlemci ve barış gücünün yarımadadaki esas görevinin, Kırım'da bulunan Ukrayna askerler ve onların aileleri ile bölgeden ayrılmak isteyen sivillerin çıkması için bir koridorun oluşturmak olduğunu belirtti.

Kliçko, ayrıca, uluslararası gözlemci ve barış gücünün, etnik temizlemeye ve Kırım Tatarları, Ukraynalı ve yarımadada yaşayan diğer halkların hak ve hukuklarının ihlaline müsaade etmemesi gerektiğini kaydederek, Kırım topraklarının tamamen askerlerden arındırılıncaya kadar bölgede kalması gerektiğini ifade etti. Kliçko, ayrıca uluslararası gözlemci ve barış gücünün, kendi faaliyetlerini yürütmeleri için Ukrayna askeri tesislerini kullanabileceğini ifade etti. 

Vitaliy Kliçko, yaptığı diğer açıklamada da Avrupa Birliği ve ABD'nin Rusya'yı ekonomik açıdan izole etmesi gerektiğini ifade ederek, Ukrayna'daki son gelişmelerin, Rusyalı liderlerin güç kullanmaya hazır olduğunu gösterdiğini, bundan dolayı AB ve ABD'nın buna sert karşılık vermek için hazır olması gerektiğini dile getirdi.

Bunun için demokratik toplumun, Rusya Devlet Başkanı Vladim Putin için gerçekten de "ağrılı" yaptırımlar yapması gerektiğini ifade ederek, bu yaptırımların sadece Putin rejiminin temsilcilerini değil, Rusya ekonomisini izole edecek baskılar olması gerektiğini vurguladı. Kliçko, Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi ve Kırım'ın işgalinin, Avrupa güvenlik sistemini yok ettiğini iddia ederek, Putin ise böylece tüm uluslararası hukuk normlarını ihlal ettiğini dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com