Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Danimarka Dışişleri Bakanı Lidegaard:

KOPENHAG (AA) - Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, Ukrayna konusunda yaşanan krizin, dünyadaki diğer önemli sorunları geride bıraktığını belirterek "Suriye'de insani bir felaket var ve orada çözüm konusunda Rusya'nın sorumluluk almasına ihtiyacımız var" dedi.

Lidegaard, Kopenhag'daki Dış Basın Merkezi'nde yaptığı basın toplantısında, Ukrayna'daki durum ve Rusya'ya yaptırımlara değindi.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da sınırların askeri güçle değiştirilmesi fikrinin geçerliliğini yitirdiğini vurgulamak istediklerini ifade eden Lidegaard, Ukrayna'daki durumun çok ciddi olduğunu söyledi.

Rusya'nın Kırım'ı işgalini kınadıklarını AB'nin bu tarihi krizi önemle ele aldığını kaydeden Dışişleri Bakanı Lidegaard, bu harekete karşı yaptırımların devreye sokulduğunu, bu yolla sorunun daha fazla büyümeden sorumluluk içinde yanıt verilerek çözümünün amaçlandığını belirtti.

Martin Lidegaard, yaptırımlar kapsamında birinci adım olarak siyasi yaptırımlar, ikinci adım olarak Kırım'daki kararla ilgili olanlara yönelik bireysel ekonomik yaptırımlar söz konusu olduğunu, krizin tırmanması durumunda üçüncü adım olarak da daha geniş ekonomik yaptırımların devreye sokulmasının planlandığını vurguladı. Böyle bir sorunu ve ekonomik yaptırımlara gitmeyi istemediklerini belirten Lidegaard şöyle konuştu:

"Çünkü yaptırımlardan sadece Rusya'nın zarar görmesi söz konusu değil, aynı şekilde AB de zarar görecek. Bunu yapmak istemesek de AB gerçekten harekete geçebilir durumda ve buna hazır. Danimarka olarak Rusya'nın gazına bağımlılığımız yok. Ancak yine de ekonomik yaptırımlara tam olarak gidilirse ülkemizdeki et, bira ve tarım makineleri sektörleri olumsuz etkilenecektir. Sadece gaz yönünden baktığımızda özellikle Doğu Avrupa ve Almanya olumsuz etkileneceğinden dolaylı olarak etkileneceğiz. Şimdi AB Komisyonu, alınabilecek tedbirler ve ne gibi adımların atılması durumunda bunun Rusya ve AB'ye etkilerini hesaplamaktadır."

-"Soğukkanlı olmak zorundayız"-

Soğukkanlı davranmak zorunda olduklarını ve ayrıca Doğu Ukrayna'da tansiyonu yükseltmekten uzak durulması gerektiğini anlatan Lidegaard, Ukrayna'ya bağımsız AGİT gözlemcilerinin gidecek olmasının güzel bir haber olduğunu, bu gelişmenin, riskin yüksek seyrettiği ülkede gerginliği azaltacak ve barış için bir işaret olmasını umduklarını söyledi.

AB'nin, Rusya ile barış içinde ilişkileri sürdürme isteğini vurguladığını ve Danimarka olarak bunu desteklediklerini dile getiren Lidegaard, "AB hem Ukrayna hem de Rusya ile ekonomik işbirliğini genişletme isteğini ortaya koymaktadır. Ukrayna ve Rusya'nın daha çok menfaat sağlayacağı daha güçlü bir işbirliği istiyoruz aslında. Ukrayna'nın ihracatına baktığınızda dörtte biri Belarus'a, dörtte biri Rusya pazarına dörtte biri AB ve diğer çeyreği diğer yerel pazarlara gerçekleşiyor. Ukrayna'nın bütün tarihi boyunca doğu ve batı komşularıyla sıkı işbirliği var ve biz bunun aynen sürmesini bekliyor ve istiyoruz" diye konuştu.

-Suriye konusu-

Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, Ukrayna konusunda yaşanan krizin dikkatleri Suriye'deki krizden uzaklaştırdığına da işaret etti ve "bu kriz dünyadaki diğer önemli sorunları bir şekilde geride bıraktı. Ancak Suriye'deki duruma baktığımızda insani bir felaket var ve orada Rusya'nın çözüm konusunda sorumluluk almasına ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com