Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Almanya Hükümet Sözcüsü Seibert: ''Rusya, Avrupa’da ve ötesinde global

BERLİN (AA) – Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, ''Rusya, Avrupa’da ve ötesinde global sorunların üstesinden gelme konusunda önemli bir güç'' dedi.

Seibert,  Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Barack Obama'nın Rusya'ya bölgesel güç nitelendirmesi yapmasına ilişkin, bu konuda bir sınıflandırma yapmayacağını belirtti.

''Rusya, Avrupa'da ve ötesinde global sorunların üstesinden gelme konusunda önemli bir güç'' diyen Seibert, Rusya ile barış, istikrar ve refah konularında birlikte çalışmak istediklerini ancak bu işbirliğinin temelinin hukuk olduğunu kaydetti. Seibert, Rusya'nın Ukrayna olayında uluslararası hukuku ihlal ettiğini ifade etti.

İnternette yayınlanan ses kaydında eski Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko'nun Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rusya'ya yönelik tehdidini de eleştiren Seibert, Rusya ile Kırım konusundaki davranışından dolayı karşı çıkılmasına ve temel görüş ayrılıklarına rağmen dil ve düşünce konusunda aşılmaması gereken sınırlar bulunduğunu belirtti.

Şiddet görüntülerinin ve şiddet fantezilerinin bu sınırların çok ötesinde olduğunu vurgulayan Seibert, Ukrayna hükümetinin tüm Ukraynalıların hükümeti olduğu yönündeki çalışmaları memnuniyetle karşıladıklarını, tüm halkın ve bölgelerin bu çalışmada kendilerini bulmaları gerektiğini kaydetti.

Öte yandan, bugün yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda 2013 Silahsızlanma Raporu'nun ele alındığını ifade eden Seibert, Almanya'nın dış ve güvenlik politikalarının merkezi konularının silahlanma açısından uluslararası denetim ve silahların yayılmama politikası olduğunu kaydetti.

Alman hükümetinin bu yönde 2014'te de çalışmalarını sürdüreceğini ifade eden Seibert, 2013 yılında uluslararası alanda zor şartların  bulunduğunu, buna rağmen Alman hükümetinin uluslararası partnerlerle daha fazla güvenlik ve istikrar konularındaki bazı noktalarda başarılı olduğunu belirtti.

Seibert, bu kapsamda Almanya’nın teknik imkanlarıyla Suriye'deki kimyasal silahlarını imha edilmesine katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com