Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
AB komiserleri Füle ve Levandovski, bakanlar kurulu toplantısına katıldı

KİEV (AA) - Ukrayna'da temaslarda bulunan genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu AB Komiseri Stefan Füle ve bütçe ve mali planlamadan sorumlu AB Komiseri Yanush Levandovski, Ukrayna Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı.

Füle ve Levandovski'nin katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, ülkesinin AB ile vizesiz rejime geçilmesine ilişkin gereken dokümanların hazırladığını hatırlatarak bu çerçevede bu yıl içerisinde biyometrik (çipli) pasaportların kullanılmasına başlanacağını bildirdi.

Gazetecilerin de kısa bir süreliğine alındığı toplantıda, biyometrik pasaportları gösteren Yatsenyuk, AB heyeti huzurunda, Ukrayna Bakanlar Kurulu'nun AB ile vizesiz rejime geçilmesi için gereken dokümanları hazırlayacağını ve imzalayacağını ifade etti.

Yatsenyuk, Avrupalı partnerlerinin de Ukrayna tarafından söz konusu kararların yürürlüğe konulmasının ardından, vize uygulamasının kaldırılmasına ilişkin süreci hızlandıracaklarına inandığını vurguladı.

Stefan Füle de Ukrayna hükümetinin Avrupa Birliği'nin yardımlarını, ülkenin yeniden yapılandırılması için kullanılacağına inandığını kaydetti.

Ukrayna ile AB arasında Ortaklık Anlaşmasının siyasi kısmını geçen hafta imzaladıklarını hatırlatan Füle, anlaşmanın ekonomik kısmına ilişkin süreçle ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirtti. Füle, bu süreçte Avrupalı komiserlerin de destekte bulunacağı AB'nin siyasi yardımının, Ukrayna'nın daha verimli kararlar almasına katkıda bulunacağına inandığını ifade etti.

Füle, Ukrayna'ya vizesiz rejimin uygulanması için yol haritasını sunacaklarını belirterek bu dokümanın sadece kağıt üzerinde kalmayacağını ve bunun Ukrayna hükümetinin Avrupalı ortaklarıyla birlikte göstereceği çabalar sonucunda kısa, orta ve uzun vadede Ukrayna için faydalı olacağına inandığını dile getirdi.

Füle, ayrıca Avrupalı komiserler heyetinin Ukrayna'nın desteklenmesi çerçevesinde net yardım teklifleriyle geldiğini, Avrupa'nın vize rejimindeki liberalizasyon sürecinin hızlandırılması için gereken tüm tedbirleri alacağını vurguladı. Füle, Ukrayna'nın daha önce imzalanan AB ile Ortaklık Anlaşmasının siyasi kısmının zamanında uygulanması gerektiğini bildirerek, böyle bir durumda AB'nin de Ukraynalılar için vizesiz bir rejimi başlatmaya hazır olduğunu anlattı.

Levandovski de Ukrayna'da reformlar yapılması için ülke hükümetinin fazla bir zamanı olmadığını, mümkün olan en kısa zamanda çabaların birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

-Basın toplantısı-

Bakanlar kurulu toplantısının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Yansenyuk, Kırım'da yaşayan Rusya pasaportu almayan Ukraynalıların biyometrik pasaport alabileceklerini ifade ederek bununla ilgili süreci takip edeceklerini ve Rusya pasaportu alan Kırım'da yaşayan Ukraynalılara biyometrik pasaportların verilmeyeceğini belirtti.

Füle de AB ülkelerine gitmek isteyen Kırımlıların sorunlarının çözümünün AB tarafından araştırılacağını, bu süreç tamamlandığında, biyometrik pasaport sahibi olan Ukraynalıların AB ülkelerine vizesiz girebileceğini kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com