Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Turçinov, Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle ile bir araya geldi

KİEV (AA) - Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, temaslarda bulunmak üzere ülkede bulunan Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle ile bir araya geldi.

Ukrayna Parlamentosu Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, görüşme sırasında taraflar, Ukrayna'daki mevcut durum ve Rusya'nın Kırım'daki saldırgan ve işgalci eylemleri konusunda fikir alış verişinde bulundu. İkili ayrıca ülkenin, içinde bulunduğu siyasi krizden çıkarılmasına yönelik sorunları gözden geçirdi.

Görüşme sırasında Turçinov, ülkenin yeni hükümetinin önceki meslektaşlarından olumsuz bir miras devraldığını hatırlatarak, “Ülke ekonomisi ve icra hakimiyeti sistemi tamamen bozguna uğratılmış” dedi.

Turçinov, Rusya'nın saldırgan girişimlerine rağmen, ülkedeki istikrarın sağlanmasına yönelik sistemli adım attıklarını kaydederek, Rusya'nın bu saldırganlığının ülkenin kalkınmasına engel olduğunu, buna rağmen Ukrayna'nın demokratikleşme ve reformlar yapma, Avrupa ailesine girme yolundaki çabalarını durdurmayacaklarını vurguladı.

Stefan Füle de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in “Kendi hareketleriyle, dünyadaki güvenlik ve istikrar sisteminin temel prensiplerine saldırdığını” dile getirdi.

Füle, AB'nin Ukrayna ile sıkı işbirliği yapmaya kararlı olduğunu ifade ederek, “Biz Ukrayna ile sıkı işbirliği yaparak, onun (Putin) daha fazla hata yapmasını önlemek niyetindeyiz” ifadesini kullandı.

Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle ile Bütçe ve Mali Planlamadan Sorumlu AB Komiseri Yanush Levandovski, ülkedeki temasları çerçevesinde, bugün ayrıca Ukrayna Bakanlar Kurulu toplantısına katılarak, AB'nin Ukrayna'ya vizesiz rejim uygulamasına ilişkin "yol haritasını" sunmuş ve Ukraynalı yetkililerle, taraflar arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin meseleleri ele almıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com