Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Parlamento önünde toplanan Sağ Sektör üyeleri, İçişleri Bakanı Avakov'un istifasını istedi

KİEV (AA) – Ukrayna Parlamentosu önünde toplanan bir grup Sağ Sektör üyesi, örgütün Batı Ukrayna koordinatörü Aleksandr Muziçko'nun ölümünden sorumlu tuttukları İçişleri Bakanı Arsen Avakov'un istifasını istedi.

Ülkede aylardır devam eden protestolarda yer alan radikal örgütlerden Sağ Sektör'ün üyeleri, bugün parlamento önünde toplanarak, Muziçko'nun (Saşka Beliy) hayatını kaybetmesine neden olan operasyonun talimatını veren İçişleri Bakanı Avakov'a tepkilerini ilettiler.

Eylemciler, hem Avakov'un istifasını talep etti hem de Muziçko'nun öldürülmesinin araştırılmasını istedi. Gruptakiler Muziçko lehinde sloganlar atarken, bazı eylemciler de Avakov'un istifasını talep eden pankartlar açtı.

Bu sırada, parlamentoda konuşan Devlet Başkanı ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, parlamentoya karşı güç kullanma ve baskı yapma girişimini devlete karşı çıkmak olarak nitelendirirken, parlamentonun meşru Ukrayna iktidarının temeli olduğunu ve bu temel olmadan ülke hükumetinin ayakta kalamayacağını vurguladı. Turçinov, parlamentodaki değişikliklerin ancak demokratik, şeffaf ve dürüst seçimler yoluyla mümkün olduğunu kaydederek, baskı ve provokasyon yapmak gibi bir diğer yolun bulunmadığını belirtti. Turçinov, meydandaki eylemcilerin, herkesin kanun önünde eşit olmasını sağlamak için direndiğini hatırlatarak, “biz ya yasalar çerçevesinde hareket ederek, demokratik, güçlü ve bir Avrupa ülkesi kuracağız ya da yasaları hiçe sayarak kendi devletimizi yıkacağız” ifadesini kullandı.

Parlamentoda konuşan Bölgeler Partisi milletvekili, görevinden azledilen Viktor Yanukoviç'in eski danışmanı Anna German, Muziçko'nun öldürülmesini siyasi cinayet olarak nitelendirirken, buna müsaade eden Avakov'un, bu soruşturmaya etki etmemesi için görevinden alınması gerektiğini dile getirdi.

Turçinov da soruşturma komisyonunun oluşturulduğunu ve çalışmalarına başladığını kaydederek, soruşturma süreci tamamlanıncaya kadar İçişleri Bakanı Avakov'un istifasının gündeme alınmayacağını ve soruşturma bitinceye kadar görevde kalacağını ifade etti.

Bu arada, İçişleri Bakanı 1. Yardımcısı Vladimir Yevdokimov, Muziçko'nun ölümünün araştırılmasına ilişkin soruşturma komisyonunun 10 gün içerisinde çalışmalarını tamamlayacağını kaydederek, bunun ardından Muziçko'nun tutuklanmasına ilişkin emniyet görevlileri tarafından düzenlenen operasyonun ve onun öldürülmesine ilişkin tüm detayların gün ışığına çıkarılacağına inandığını belirtti. İçişleri Bakanı Avakov da kendisinin istifa etmesinin anlık bir mesele olduğunu ve bunun bir sorun olmadığını kaydederek, "Esas sorun, o zaman ülkenin hangi tarafa doğru ilerleyeceği meselesidir. Somali'deki gibi suç çetelerinin galip geldiği tarafa mı, yoksa yasa ve düzenin hakim olduğu tarafa mı?" ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanlığı, Sağ Sektör'ün Batı Ukrayna Koordinatörü Aleksandr Muziçko'nun, başında bulunduğu çeteye yönelik operasyonda "teslim ol" uyarısını dikkate almamasının ardından çıkan çatışmada öldüğünü belirtmişti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com