Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Başbakan Yatsenyuk:

KİEV (AA) - Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, ülkedeki durumun istikrara kavuşmasının 2 yıl süreceğini belirtti.

Başbakan Yatsenyuk, ulusal televizyon kanalına yaptığı açıklamada, zorlukların sadece güçlü olanlara verildiğini ifade ederek, "Ben geleceğe güvenle bakıyorum. Ülkedeki durumun istikrara kavuşması için 2 yıl gerekiyor. Biz bunu yaparız” dedi.

Yatsenyuk, hükümetin, Ukrayna'nın başarılı olması ve halkın geleceğe güvenle bakması için gereken her şeyi yapacağını kaydetti.

Ukrayna'nın Rusya dahil tüm ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde olması gerektiğini söyleyen Yatsenyuk, ancak Rus ortaklarının ilişkilerin gelişmesine imkan vermediğini ifade etti.

Ülkede olup bitenlerin tedirginlik yarattığını belirten Yatsenyuk, buna rağmen Ukraynalıların geleceğe güvenle bakmalarının çok önemli olduğunu vurguladı.

Yatsenyuk, ülke sınırında Rus tankları ve askeri birliklerinin yığıldığı, Kırım'ın işgal edildiği, Ukrayna'da üretilen ürünlerin rahatça ihraç edilerek Rusya'da satışa çıkarılması gerekirken, buna imkan verilmediği bir dönemde, insanları sakinleştirmenin kolay olmadığına işaret etti. Yatsenyuk, tüm bunlara rağmen Ukrayna ve Rusya hükümetleri arasında belirli bir diyaloğun olduğunu dile getirdi. 

Yatsenyuk, şöyle devam etti:

“Rus komşularımızdan bazı sorulara cevap istiyorum: Rusya'nın amacı nedir? Rusça konuşan halkı korumak mı? Ben henüz, Rusça konuştuğu için korunması gerektiğini söyleyen tek Rusça konuşan Ukraynalı görmedim. Belki bu tür durumlar vardır. Varsa bu duruma tepki göstermeye hazırım. Belki (Rusya'nın) başka bir amacı vardır? Bu amaç, Kırım'da olduğu gibi, bizim topraklarımıza gelmek ve çalmak mı?"

Başbakan Yatsenyuk, Kırım'ı işgal edenlerin Ukrayna halkından özür dileyeceğine ve Ukrayna'nın Kırım'ı yeniden kendisine bağlayacağına inandığını söyledi.

- Yatsenyuk, Donetsk'te temaslarda bulundu

Bu arada Yatsenyuk, Başbakan Birinci Yardımcısı Vitaliy Yarema, İçişleri Bakanı Arsen Avakov ve diğer hükümet üyeleriyle Rusya yanlısı gösterilerin devam ettiği Donetsk'te bir toplantıya katıldı.

Donetsk'in önde gelenleriyle yapılan görüşmede konuşan Yatsenyuk, Ukrayna'nın bölünmez bütünlüğüne vurgu yaparak, vatandaşların, merkezi ve yerel yönetime etki ettiğini hissedebilmesi için gereken her şeyin yapılması gerektiğini kaydetti.

Hükümetin sadece bölgelerin değil, her vatandaşın fikrini dinlemeye hazır olduğunu söyleyen Yatsenyuk, ayrıca merkezi yönetim yetkilerinin yerel yönetime verilmesinden yana olduklarını vurguladı.

Yatsenyuk, ülkenin parçalanmaması için dil meselenin öncelikli konulardan biri olması gerektiğini, bundan dolayı Rus dilinin hiçbir zaman sınırlandırılmayacağını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com