Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Beyaz Saray, CIA Direktörü Brennan'ın geçen hafta sonunda Kiev'de olduğunu doğruladı

WASHINGTON (AA) - Beyaz Saray, CIA Direktörü John Brennan'ın geçen haftasonunda Ukrayna'nın başkenti Kiev'de olduğu yönündeki haberleri doğruladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, Brennan'ın haftasonunda Kiev'e seyahat ettiğine dair Rus medyasında çıkan bazı haberleri hatırlatması üzerine, seyahati doğruladı.

Carney, "CIA Direktörü'nün seyahatleri üzerinde normalde yorum yapmayız, ancak bu konudaki olağanüstü koşullar ve Ruslar tarafından ortaya konan yanlış iddialar dikkate alındığında, direktörün (Brennan'ın), Avrupa'ya seyahatin bir parçası olarak haftasonunda Kiev'de olduğunu doğrulayabiliriz" dedi.

"İstihbarat yetkililerince üst düzey ziyaretlerin, kökleri Soğuk Savaş sonrası dönemin başlangıcına uzanan ABD-Rusya istihbarat işbirliği de dahil olmak üzere, karşılıklı yarar sağlayacak güvenlik işbirliğini güçlendirmenin standart bir yolu olduğuna" işaret eden Carney, "ABD ve Rus istihbarat yetkilileri yıllar süresince görüştü. Amerikalı yetkililerin muadilleriyle görüşmesinin, bu aynı ruhun dışında bir nitelik taşıdığını ima etmek absürdçe" diye konuştu.

-"Obama, Putin'le görüşecek"-

Carney, bir soru üzerine, ABD Başkanı Barack Obama'nın Ukrayna konusunda bugün Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüştüğünü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de "çok yakında, belki de bugün" telefon görüşmesi yapmayı planladığını bildirdi.

Rusya'yı Ukrayna'da "açıkça provokatif eylemler" sergilemekle suçlayan Carney, ABD yönetimi olarak, Rusya'ya verilecek yanıt ve yaptırımlara dair "bir sonraki adımlar" üzerinde Avrupalı müttefikleriyle istişarelerde bulunduklarını belirtti.

Carney, "Egemen bir ülkenin toprak bütünlüğünü ihlal ettiğinizde, egemen bir ülkeyi istikrarsızlaştırmak için açıkça provokatif eylemlere giriştiğinizde, bu eylemler bedellere sebep olur. Sizi temin edebilirim ki, Rusya'nın yeni provokasyonları ve ihlalleri, beraberinde bir bedel getirecek" dedi.

-"(Karadeniz'deki hadise) Provokatif ve amatörce"-

Bir başka soru üzerine, bir Rus savaş uçağının Karadeniz'de Amerikan savaş gemisinin yakınında uçuş yapmasını "provokatif ve amatörce" olarak niteleyen Carney, şunları kaydetti:

"Rusya'nın Ukrayna'daki eylemlerinden, Ukrayna'yı istikrarsızlaştırma girişimlerinden çok endişeliyiz. Ukrayna sınırındaki binlerce Rus askerinden endişeliyiz. Ukrayna'nın doğusunda Rusya'nın yardımını ya da desteğini alan provokatif eylemlerden endişeliyiz. Ukrayna hükümetini de, zorlu bir vaziyeti ele almada gösterdikleri itidalden dolayı kutluyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com