Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
McAllister: "Ukrayna'daki durumun, Avrupa'nın 1990'lı yıllardaki Balkan

BERLİN (AA) - Almanya'da Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Hristiyan Birlik partileri CDU/CSU'nun ilk sıra adayı eski Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı David McAllister,  "Ukrayna'daki durumun, Avrupa'nın 1990'lı yıllardaki Balkan savaşının ardından en büyük dış politika mücadelesi olduğunu düşünüyorum" dedi. 

Federal Basın Merkezi'nde Almanya'daki yabancı gazetecilerle bir araya gelen McAllister, mayısta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi birçok güncel konuda değerlendirmede bulundu.

Ukrayna'daki gelişmelerin endişe verici olduğunu vurgulayan McAllister, "Ukrayna'daki durumun, Avrupa'nın 1990'lı yıllardaki Balkan savaşının ardından en büyük dış politika mücadelesi olduğunu düşünüyorum" dedi.

McAllister, Ukrayna konusunda Başbakan Angela Merkel'in siyasi görüşünü paylaştığını hatırlatarak, "Ukrayna diğer ülkeler gibi egemen bir devlettir. Ukrayna kendi toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi hakkına sahiptir. Rusya ve tüm komşular buna saygı göstermesi lazım" ifadesini kullandı. 

Almanya Anayasa Mahkemesinin, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde 3'lük barajı kaldırılmasına ilişkin McAllister, "Bu nedenle bir sonraki Avrupa Parlamentosu Meclis'inde yüzde 20 oranına kadar varan koltukların aşırı sağ ve sol partilere gitme ihtimali var" ifadesini kullandı.

McAllister, AB vatandaşlarının seçime ilgi göstermeleriyle aşırı sağcı tehlikenin engellenebileceğini belirterek, "Seçime katılım ne kadar çok olursa, aşırı sağcı olan Almanya Milliyetçi Demokratik Partisi'nin (NPD) seçilme şansı o kadar düşük olur" dedi.

Avrupa Parlamentosu seçimlerine olan ilginin bu yıl, 2009'a oranla artacağı kanaatinde olduğunu belirten McAllister, "Eskiye göre medyanın ilgisi de bu seçimlerde arttı" ifadesini kullandı.

McAllister, Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakerelerine ilişkin, "Türkiye ile müzakere görüşmeleri devam ediyor. AB temelde yeni üyelere açık olmalıdır ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde herhangi bir yeni üye alması mümkün olmayacak. Bence gelecek 5 yılda yeni üye kabul etmeyecek" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin önemli bir NATO üyesi ve ekonomik bir partner olduğunu vurgulayan McAllister, "AB ve Türkiye'nin işbirliği stratejik bir ortaklık" dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com