Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Apakan, Cenevre uzlaşmasının ardından Ukrayna Dışişleri Bakanı Deşçitsa ile görüştü

DONETSK (AA) - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Ertuğrul Apakan, ülkenin doğusundaki gerilimi düşürmek için açıklanan Cenevre bildirisinin uygulamasını görüşmek üzere Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşçitsa ile bir araya geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmeye iki gün önce İsviçre'nin Cenevre kentinde varılan uluslararası uzlaşmanın taraflarından ABD, AB ve Rusya'dan diplomatlar da katıldı.

ABD, AB, Rusya ve Ukrayna'nın dışişleri bakanları Ukrayna'daki gerilimin düşürülmesi için anlaşmıştı. Cenevre bildirisinde, "bütün yasa dışı silahlı grupların silahsızlandırılması, yasa dışı olarak ele geçirilmiş bütün binaların sahiplerine iade edilmesi, Ukrayna şehirlerinde ve kasabalarında yasa dışı olarak işgal edilmiş sokaklar, meydanlar ve kamuya ait yerlerin boşaltılması" konularında uzlaşmaya varıldığı kaydedilmişti. Kiev yönetimi de bölgelerin daha fazla özerklik ve azınlık hakları için anayasal reform konusunda çalışma sözü vermişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan bugünkü toplantıda Cenevre bildirisinin uygulanmasına yönelik hızla adım atılması konusunda taraflar uzlaştı. 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Toplantının katılımcıları gerilimin düşürülmesine yönelik somut adımların atılmasına ihtiyaç olduğunu kabul etti" ifadeleri yer aldı. 

AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Ertuğrul Apakan, toplantıda, yardımcısını hemen bölgeye göndereceği, sahadaki uygulamanın yöntemleri konusunda çalışmalar yapılacağı bilgisini verdi.

Ukrayna'nın doğusundaki en az 10 kent ve kasabada Rusya yanlısı gruplar valilik, belediye, karakol gibi kamu binalarını 6 Nisan'da işgal etmişti. "Donetsk Cumhuriyeti" kurduklarını ilan eden gruplar, federatif yapıya geçilerek Ukrayna ya da Rusya'nın parçası olmak konusunda referandum yapılmasını talep ediyor. Gruplar, Cenevre anlaşmasına rağmen işgali sürdürüyor.

Kiev yönetimi, ülkenin doğusundaki işgal eylemlerine katılanların silahlarını ve işgal ettikleri yerleri teslim etmeleri durumunda affedilmeleri için yasa tasarısı hazırladı. 

Ukrayna hükümeti ayrıca geçen hafta işgal eylemlerine karşı başlattığını açıkladığı terörle mücadele operasyonlarının Paskalya Bayramı nedeniyle askıya alındığını açıkladı. Paskalya süresinde haftasonu boyunca operasyon düzenlenmeyeceği bildirildi. Ancak hükümetin, gelecek hafta işgal eylemlerinin devam etmesi halinde sert önlemler alacağı belirtiyor.

Ukrayna'da eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in AB ile ortaklık anlaşmasından vazgeçmesi üzerine aylarca Batı yanlısı gösteriler düzenlenmiş, çıkan olaylar sonucunda şubat ayında Yanukoviç görevinden azledilerek ülkeyi terk etmişti. Yanukoviç'in ardından yönetime Batı yanlısı hükümetin geçtiği ülkede 25 Mayıs'ta devlet başkanlığı seçimi yapılacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com