Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Almanya, Rusya yanlıları tarafından alıkonulan AGİT heyetiyle henüz temas kurulamadığını açıkladı

BERLİN (AA) – Almanya'nın, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı silahlı grup tarafından alıkonulan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemci heyetiyle henüz temas kuramadığı belirtildi.

Almanya Savunma Bakanlığı’nın bir sözcüsü, Alman ordusu yetkililerinin, Rusya yanlıları tarafından alıkonulan ve aralarında Almanların da bulunduğu uluslararası askeri gözlemcilerle temas kurmaya çalıştığını ifade etti.

Sözcü,  gözlemcilerin cep telefonlarının sürekli arandığını ancak bu konuda henüz başarılı olunamadığını kaydetti.

Tam olarak kaç kişinin alıkonulduğunun da bilinmediğine işaret eden sözcü, gözlemci gurubunun başlangıçta 13 kişiyi kapsadığını belirtti. Sözcü, bunların içinde 3 ordu mensubu ile 1 tercüman olmak üzere 4 Almanın bulunduğuna dikkati çekti.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de Ukrayna’dan gelen haberlerin rahatsız edici olduğunu ifade ederek, gözlemci ekibin serbest kalması için tüm diplomatik kanalların kullanılması gerektiğini ifade etti. Leyen, alıkonulan kişilerin aileleriyle temasa geçtiğini de kaydetti,

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın, Ukrayna’nın doğusunda AGİT gözlemcilerinin alıkonulduğu haberlerinin ardından bir kriz masası oluşturduğu belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in de Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yaparak, gözlemci heyetinin serbest bırakılması için çaba sarf etmesi çağrısında bulunduğu kaydedildi.

Rusya yanlıları tarafından alıkonulan AGİT gözlemci grubunda Almanların yanı sıra Danimarka, Polonya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti’nden görevliler ile 5 Ukrayna askerinin bulunduğu ifade ediliyor.

Ukrayna hükümeti ve Rusya yanlısı gruplar tarafından yapılan açıklamalarda, AGİT gözlemcilerinin dün Ukrayna’nın doğusundaki Slavyansk kentine doğru giderken alıkonulduğu belirtilmişti.

Slavyansk kentini kontrol altında tutan Rusya yanlısı ayrılıkçıların lideri Vyaçeslav Ponamaryev, bölgeye gözlemci olarak gelenlerin, Ukrayna istihbarat görevlilerini de getirdiğini, AGİT heyetinin kendileri tarafından alıkonulduğunu ifade etmişti.

 Nisan başından bu yana Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketle gerginliğin sürdüğü ve en az 10 kentte kamu binalarının silahlı kişilerce işgal altında tutulduğu Ukrayna'nın doğusunda AGİT heyetleri gözlem yapıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com