Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk ve AGİT yetkilileri ile görüştü

LONDRA (AA) - Ukrayna'yı ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ülkedeki gelişmelerle ilgili Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile görüştü.

Hague, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk ile Ukrayna'nın karşı karşıya kaldığı ciddi durumu görüştüğünü belirterek, "Ukraynalı siyasetçiler ve sivil toplumdan kişilerle dün ve bugün görüşmeler yapıyoruz. Herkes 25'indeki (devlet başkanlığı) seçimlerin yapılmasını istiyor" ifadesini kullandı.

Hague, ayrıca Avrupga Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Ukrayna'daki misyonunun yöneticileriyle de görüştü. Hague, AGİT yetkilileriyle görüşmesi hakkında, "Zor şartlar altında hayati çalışmalar yapıyorlar" diye yazdı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, BBC Radyo 4'te yaptığı açıklamada ise Rusya'nın Ukrayna'da düzeni bozmak için kasten kışkırtma yaparak, devlet başkanlığı seçimlerini aksatmaya çalıştığını söyledi. Moskova'yı, Cenevre anlaşması ile ilgili hiçbir şey yapmamakla ve bu konuda başarısız kalmakla suçlayan Hague, ayrıca radikal grupların ülkeye hükmettiği şeklindeki yorumları inkar etti. 

Hague, ziyareti kapsamında Viktor Yanukoviç'in eskiden başında bulunduğu Bölgeler Partisi'nden devlet başkanı adayı olan Mihail Dobkin'le de bir araya geldiğini vurguladı ve "Aşırıcıların burayı almış olması fikri hedeften çok çok uzakta" dedi.

Hague, Ukrayna halkının kendi devlet başkanını seçebilmek için demokratik seçim hakkına sahip olduğunu hatırlatarak, "Ukraynalılar kendilerine verilen uluslararası desteği takdirle karşılıyorlar. Umarız yeni başkan yolsuzluğu ortadan temizleyen, iyi bir ekonomik program kuran, birleştirici bir figür olur" diye konuştu.

Ukrayna ziyareti kapsamında ülkedeki geçici hükümetin yetkilileri, birçok siyaset ve sivil toplum liderleriyle görüşmelerde bulunan Hague'in aynı zamanda devlet başkanlığına adaylığı koyan siyasilerle de bir araya gelerek, adayların Ukrayna'nın geleceğinin nasıl teminat altına alınacağına ilişkin planlarını dinlediği belirtildi.

Hague, önceki gün Ukrayna'da demokratik seçimler yapılabilmesi için herkesin güçlü ve demokratik mesajlar vermesi gerektiğini belirtmiş, "Ancak Rusya seçimi engellemek istediği görüntüsü veriyor" demişti. William Hague'in yarın Gürcistan'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com