Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
AB Komisyonu Başkanı Barroso: “Diplomasi için hala şans olduğunu düşünüyorum"

FLORANSA (AA) – Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Ukrayna krizinde diplomasi için hala şans olduğunu düşündüğünü söyledi.

İtalya’nın Floransa kentinde her yıl Avrupa Günü münasebetiyle Avrupa Üniversitesi Enstitüsü tarafından düzenlenen konferanslar serisine katılan Barroso, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avrupa dış politikasını son dönemde meşgul eden Ukrayna krizi için “Bay Putin, bir başka kriz yaratmayı tercih etti" diyen Barroso, “Ukrayna krizi, Berlin duvarının yıkılışı ve demir perdenin çöküşünün ardından Avrupa güvenliğini tehdit eden en büyük kriz” ifadesini kullandı. Barroso, Ukrayna krizinin, bölgenin istikrarsızlaşması bakımından geniş alana yayılma riski bulunduğunu dile getirdi.

Krizde Avrupa'nın, temel olarak Ukrayna’yı desteklemeye ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Ukrayna’nın demokratik, istikrarlı, egemen bir devlet olabileceğini göstermeye yönelik tutum sergilediğini dile getiren Barroso, “Putin’in son açıklamaları tansiyonu düşürme yönünde. Siyasi çözüm için fırsat olacak mı, izleyeceğiz. Ben diplomasi için hala şans olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Barrosso, Rusya'ya yönelik daha güçlü tavır alınabileceğini ancak bu konuya AB üyelerinin farklı yaklaşımları olduğunu kaydetti. 

Rusya ile çatışmanın ya da yeni bir soğuk savaşın Avrupa’nın çıkarına olmayacağına dikkati çeken AB Komisyonu Başkanı, Rusya ile Avrupa'nın uzaklaşmasının kendileri için iyi olmayacağını ama bunun Rusya’yı daha kötü etkileyip, daha izole edeceğini ifade etti.

Avrupa’nın geleceği açısından Avrupa Komisyonu politikasına, partizanlıktan çok Avrupalı olma ideolojisinin hakim olması gerektiğini savunan Barroso, bugün Avrupa Parlamentosu seçimlerine daha ulusal çerçevede yaklaşıldığına işaret etti.

Jose Manuel Barroso, Avrupa’nın son yıllarda karşı karşıya kaldığı borç krizinin de birlik için önemli bir stres testi olduğunu belirterek bu krizin aşıldığını düşündüğünü ancak hala bir takım sorunlar olduğunu dile getirdi. Barroso, avronun ve Avrupa’nın entegrasyonunun çökeceğini savunanların yanıldığını belirtti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com