Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Almanya Başbakanı Merkel:

BERLİN (AA) - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna’daki ayrılıkçı gruplara şiddetten vazgeçmeleri ve masaya oturmaları çağrısı yaparak "Ukrayna’da yuvarlak masa görüşmelerinde ne kadar geniş bir temsil sağlanırsa o kadar iyi olur. Ancak şiddet bir seçenek olamaz" dedi.

Merkel, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Jose Angel Gurria, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başkanı Roberto Azevedo ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Başkanı Guy Ryder ile Başbakanlık’ta yaptığı ortak toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Ukrayna’daki gelişmelerle ilgili bir soru üzerine, krize siyasi bir çözüm bulabilmek için yoğun diplomatik çabalarını sürdürdüklerini belirten Merkel, "Almanya hükümeti, ben ve dışişleri bakanımız, Ukrayna’da 25 Mayıs’ta devlet başkanlığı seçimlerinin gerçekleştirilebilmesi için çaba gösteriyoruz. Rusya dahil, herkes bu hedefe katkıda bulunmalı" görüşünü aktardı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) çabalarına destek verdiklerini vurgulayan Merkel, Ukrayna’da ulusal uzlaşma süreci için Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplara şiddete başvurmamaları ve masaya oturmaları çağrısında bulundu. Merkel, şunları kaydetti:

"AGİT liderliğindeki yuvarlak masa görüşmeleri bu yönde iyi bir imkan sağlıyor. Ukrayna’da yuvarlak masa görüşmelerinde ne kadar geniş bir temsil sağlanırsa o kadar iyi olur. Ancak şiddet bir seçenek olamaz. Yuvarlak masa görüşmelerine ancak amaçları için şiddete başvurmayacaklarını gösterenler katılabilir."

Merkel, Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde hafta sonunda yapılan referandumlar hakkında bir soruya ise "Bana göre referandum yasa dışıdır. O yüzden sonuçlarıyla ilgilenmiyorum” karşılığını verdi. Merkel, “25 Mayıs’ta yapılacak seçimleri bekliyorum. Bu seçimlerde temsilin mümkün olduğu kadar geniş olması, herkesin serbestçe oyunu kullanabilmesi için elimden geleni yapacağım" yanıtını verdi. 

-IMF’den Rusya’ya çağrı-

IMF Başkanı Christine Lagarde da Ukrayna’daki gelişmeler hakkında bir soruya verdiği yanıtta, Ukrayna krizinin Rusya ekonomisini de şimdiden olumsuz etkilemeye başladığını, Moskova’dan siyasi istikrar yönünde katkı beklediklerini dile getirdi.

Lagarde, "Ukrayna’daki durumun şimdiden sonuçları oluyor. Rusya için büyüme oranı tahmini yeniden gözden geçirdik, bu yıl için yüzde 0,2 oranında, gelecek yıl için de yüzde 1 oranında aşağıya çektik. Bu da krizin çözüme ulaştırılması durumunda geçerli. Eğer kriz çözülemezse mevcut gelişmelerin neden olduğu belirsizlik açıkça durumu daha da kötüleştirecektir" değerlendirmesinde bulundu.

IMF Başkanı Christine Lagarde, Ukrayna ekonomisinin çok ciddi bir kriz içinde olduğunu belirterek “Ukrayna ekonomisinde istikrarın yeniden tesis edilebilmesi için bir 17 milyar doları aşan bir program hazırladık. Ancak açıkça bu yeterli değil. Ukrayna ekonomisini güçlendirmek için diğer uluslararası kuruluşlar tarafından taahhüt edilen 15 milyar dolara, ikili kredilere ihtiyaç bulunuyor” dedi.

Ukrayna konusunda siyasi istikrarın önemini vurgulayan Lagarde, şunları kaydetti:

"Ukrayna’da siyasi istikrar olmadan, ekonomik istikrar programı zora girecektir.  Rusya dahil, ilgili tüm tarafların, bu ekonomik istikrar programını destekleyeceklerini umut ediyoruz. Bunun yolu da siyasi istikrardan geçiyor. Siyasi istikrar için en büyük sınavlardan biri 25 Mayıs’ta yapılacak seçimler olacaktır."

-Ortak yazılı açıklama-

Başbakan Merkel’in uluslararası ekonomi ve finans kuruluşlarının başkanlarıyla yaptığı toplantının ardından yapılan ortak yazılı açıklamada, dünya ekonomisinde ciddi bir iyileşmenin yaşandığı vurgulanırken, "Ancak sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme yolundan hala uzaktayız" denildi. Küresel ekonominin önünde çeşitli risklerin sürdüğüne işaret edilen açıklamada, "yüksek işsizlik, üretim açığı, düşük yatırımlar, artan eşitsizlikler ile gelişmekte olan ülkelerde büyümenin yavaşlamasının", küresel ekonominin büyümesi üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğu kaydedildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com