Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Ukrayna, ülkedeki siyasi krize ulusal birlik diyaloğu yuvarlak masa toplantısıyla çözüm arıyor

KİEV (AA) - Ukrayna'da hükümet üyeleri, milletvekili ve devlet başkanı adayları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve iş adamlarının katıldığı ulusal birlik diyaloğu yuvarlak masa toplantısı başladı.

Ukrayna Parlamentosu'nda başlayan toplantının açılışında konuşan Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, hükümetin, anayasa ve yasalar çerçevesinde hareket eden taraflarla diyaloğa hazır olduğunu belirtti.

Turçinov, ulusal birlik diyaloğu yuvarlak masa toplantısına, ülkedeki tüm siyasi güçler, hükümet üyeleri ve bakanlar, milletvekili ve devlet başkanı adayları, il belediye başkanları ve belediye meclisi başkanları, yerel yöneticiler ve iş adamları, bilim adamı ve akademisyenler, dini örgütlerin liderleri ve fikir önderleri, sivil toplum örgütleri ve uluslararası kuruluşların temsilcileri ile eski devlet başkanları Leonid Kravçuk ve Leonid Kuçma'nın da davet edildiğini kaydetti. 

Hükümetin istikrarın sağlanmasına önem verdiğinin altını çizen Turçinov, vatandaşların hangi bölgede yaşadığına, hangi ibadethaneye gittiğine, hangi dilde konuştuğuna bakılmaksızın kendini rahat hissedebileceği bir Avrupa devleti ve demokratik toplumun geliştirilmesinin önemine işaret etti.

"Rusya'nın askeri müdahalesi olmasaydı, ülkedeki durumu istikrara kavuşturmak için hükümetin attığı adımlar daha emin ve hızlı olabilirdi. Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin işgali Ukrayna ekonomisine 100 milyar dolardan fazla zarar verdi" diyen Turçinov, Rusya'nın, ülkenin güney ve doğusundaki durumu istikrarsızlaştırmak için sistemli çalışmalarına devam ettiğini ancak Kharkiv, Odessa, Dnepropetrovsk, Zaporozhye, Herson'da başarısız olduğunu vurguladı.

Turçinov, bu toplantının ülkenin tüm bölgelerindeki mevcut sorunları çözmek için iyi bir fırsat sunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Biz diyaloğa, herkesi dinlemeye hazırız. Ancak insanları dinlemek için ateş etmeye, soymaya ve binaları işgal etmeye gerek yok. Biz diyaloğa açığız, parlamento da hükümet de hükümetin yetkilerinin dağılımı, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gibi konuların da bulunduğu yapısal değişiklikler için hazır. Biz bütün bölgelere, kendilerini daha güçlü, bağımsız ve güvenli hissetmeleri ve sorunlarını çözebilmeleri için gerçek yetkilerin verilmesinden bahsediyoruz.” 

Turçinov, yuvarlak masa toplantısında ele alınacak konular ve değişikliklerin anayasa ve yasalara da yansıyacağını belirtti.

Ellerinde silahla kendi devletine karşı savaş açmak ve diğer devletin iradesini dikte etmek isteyenlere karşı yasalar çerçevesinde hareket edileceğini vurgulayan Turçinov, ülkede terör estirilmesine izin verilmeyeceğinin altını çizdi.

Turçinov ile Başbakan Arseniy Yatsenyuk, geçen hafta yayımladıkları ortak bildiriyle ulusal birliğin sağlanması için yuvarlak masa görüşmelerinin başlatılmasını önermişti.

Liderler bildiride, "eli kana bulaşmayan, meşru siyasi hedefleri olan ve bunu meşru araçlarla savunmaya hazır herkesle müzakerelere hazır olduklarını” ifade etimişti.

Yuvarlak masa toplantısında, ülkedeki durum ve doğu bölgesinin istikrara kavuşturulması meselesinin ele alınması öngörülürken iktidarın yetkilerinin dağılımı, yerel yönetim reformları, hükümet kurumları arasında uygun bir dengenin sağlanması, yargı sistemi ve kolluk kuvvetlerinin ıslah edilmesi dahil devlet ile toplum arasındaki yasal reformlar, azınlık haklarının korunmasına ilişkin genişletilmiş güvencenin sağlanmasının da görüşülmesi bekleniyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com