Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Devlet Başkanı Vekili ve Parlamento Başkanı Turçinov:

KİEV (AA) - Ukrayna Devlet Başkanı Vekili ve Parlamento Başkanı Aleksandr Turçinov, ülkenin doğusundaki olaylara çözüm bulabilmek hem parlamentonun hem de hükümetin, özellikle yerel yönetimde, sistematik şekilde değişim yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

Ukrayna Parlamentosu'nda, ülkenin doğu ve güneyindeki ayrılıkçı olaylara çözüm bulmak amacıyla “yuvarlak masa” toplantısı yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Turçinov, hükumet için önceliğin sadece devlet kurumlarının faaliyetini yeniden başlatmak değil, yaşadığı bölgeye, diline, inancına bakılmaksızın bütün vatandaşların kendilerini önemli hissedecek bir demokratik toplum ve Avrupa ülkesi geliştirmek olduğunu vurguladı.

Rusya'nın Kırım ihlakının Ukrayna'ya 100 milyar dolar civarında zarar verdiğini ifade eden Turçinov, Rusya'nın “sinsi askeri saldırılarının” olmaması durumunda ülkenin daha hızlı şekilde istikrarar kavuşacağını savundu.

Turçinov, Rusya'nın Ukrayna'nın güney ve doğu bölgelerinde istikrarsızlaştırmaya yönelik faaliyetler yürüttüğünü ileri sürerek Kharkov, Odessa, Dnipropetrovsk, Zaporojye, Khersonsk ve Nikolayevsk gibi bölgelerde başarısızlığa uğradığını kaydetti.

Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki durumu değerlendiren Turçinov, vatandaşları korumak, terörü durdurmak ve yaşamı normale döndürmek amacıyla başlatılan operasyonların devam edeceğini bildirdi.

Turçinov şöyle devam etti:

“Biz diyaloğa hazırız, herkesi dinlemeye hazırız, lakin bunun için ateşe, yağmalamaya ve binaları işgal etmeye gerek yok. Kapımız diyalog için her zaman açık, hem Parlamento hem de hükümet, yönetim sisteminde, özellikle yerel yönetimde, sistematik şekilde değişim yapmaya hazır.”

Ülkede yapılması gereken değişikliklerle ilgili diyloğun kesinlikle hukuk çerçevesinde yapılması gerektiğine dikkati çeken Turçinov,  “Silahla kendi ülkesine karşı savaşanlara karşı kanun ve anayasaya uygun harekete geçilecektir. Biz, Donetsk ve Lugansk da dahil tüm ülkeye karşı terör estirilmesine izin vermeyeceyiz” dedi.

Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçıların başlattığı olaylara çözüm bulmak amacıyla düzenlenen “Yuvarlak masa” toplantısına Devlet Başkanı Vekili ve Parlamento Başkanı Aleksandr Turçinov, eski Devlet Başkanları Leonid Kravçuk ve Leonid Kuçma, Başbakan Arseniy Yatsenyuk, Parlamento Başkan Yardımcısı Ruslan Koşulinskiy, Devlet Başkanı adayları Sergey Tigipko, Renat Kuzmin, Yuliya Timoşenko, Ukrayna Parlamentosu Rehberlik üyeleri, dini mezheplerin liderleri, yabancı ülkelerin büyükelçileri ve diplomatlarız ile milletvekilleri katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com