Ukrayna'daki hükumet karşıtı gösteriler

Ukrayna'daki hükumet karşıtı gösteriler
Münih Güvenlik Konferansı'na katılan Ukrayna'nın muhalefet liderleri, Bağımsızlık Meydanı'ndaki mitinge katıldı

Münih Güvenlik Konferansı'na katıldıktan sonra Ukrayna'ya dönen muhalefetinin önde gelen isimleri, Kiev'deki Bağımsızlık Medyanı'nda miting düzenledi.

Muhalefet liderlerinden Arseniy Yatsenyuk, Vitaliy Kliçko, Oleg Tyagnibok, muhalif milletvekilleri Sergey Sobolev ve Petr Poroşenko, eski İçişleri Bakanı Yuriy Lutsenko, protesto gösterilerinin aktivistlerinden Andrey Dzindzya, Sergey Poyakov ile iktidardaki Bölgeler Partisi'nden milletvekili Vitaliy Gruşevski'nin bulunduğu mitinge 10 binden fazla gösterici katıldı.

Eski İçişleri Bakanı Lutsenko, mitingdeki konuşmasında, muhalefeti ve kamuoyunu Bölgeler Partisi'nden ayrılmak isteyen milletvekilleriyle görüşmeye davet etti. Lutsenko, gelecek hafta, parlamentoda "hükümet karşıtı çoğunluğun" oluşabileceğini dile getirdi.

Lutsenko, meydandaki "halk savunması" üyelerini sayısının 10 bini bulduğunu bildirerek, rakamın 50 bine ulaşması gerektiğini ifade etti.

Milletvekili Petr Poroşenko da, salı günü AB'nin Dışişleri ve Güvenlikten Sorumlu Yüksek Komiseri Catherine Ashton'un Kiev'e geleceğini hatırlatarak, "Niye salı günü, çünkü salı günü parlamento oturumu açılacak ve biz 2004 yılı anayasasını geri getirmemiz, bazı üst düzey yöneticilerin yetkililerini geri almamız gerekiyor" diye konuştu.

Poroşenko, gelecek hafta Ukrayna'daki olayları araştıracak bağımsız uluslararası komisyonun kurulmasının öngörüldüğünü kaydederek, bu komisyonda muhalefet temsilcilerinin de yer alacağını vurguladı.

- Udar partisi lideri Vitaliy Kliiçko

Udar (Darbe) Partisi Lideri Vitaliy Kliçko da Münih Konferansı'nda, Ukrayna meselesinin en önemli konulardan biri olduğunu dile getirdi.

Kliçko, Münih'teki görüşmesi sırasında BM Genel Sekreteri de dahil birçok Avrupalı ve Amerikalı yetkililerle görüştüğünü, Ukrayna'da olup bitenlerin tüm yetkilileri şoke ettiğine işaret etti.

Parlamentoda, tutuklanan veya gözaltına alınan protestocuların şartsız salıverilmesini isteyeceklerini anlatan Kliçko, bu kapsamda, kabul edilen af yasasının iptal edilerek yenisinin çıkartılması gerektiğini söyledi.

2004 yılındaki anayasaya dönmek ve yönetimin yetkilerinin yeniden belirlemek olduğuna işaret eden Kliçko, Münih'teki toplantıda, ülkedeki şşiddet ve terörün nasıl durdurulacağı konusunun da tartışıldığını aktardı.

- Batkivşçina partisi lideri Arseniy Yatsenyuk

Batkivşçina Partisi Lideri Arseniy Yatsenyuk da Batılı partnerleriyle mali yardım konusunu görüştüklerini ve bununla ilgili mali planlarını sunduklarını söyledi. AB'nin Ukrayna'ya mali yardım yapmaya hazır olduğunu bildiren Yatsenyuk, halen cezaevlerinde protesto gösterilerinde tutuklanan 116 aktivistin bulunduğunu ve bu aktivistlerin tamamının serbest bırakılması gerektiğini savundu. Yaksenyuk, son günlerde 112 aktivistin serbest bırakıldığını da sözlerine kledi.

Svoboda Partisi Lideri Oleg Tyagnibok, Rusya'nın ülkedeki siyasi istikrarsızlıktan istifade etmek için fırsat beklediğini ve ülkenin toprak bütünlüğünü bozmak istediğini ileri sürdü.

Hükumet karşıtı baskıların artırılmasını ve tüm illerindeki hükumet karşıtı cephelerin genişletilmesini isteyen Tyagnibok, bütün taleplerinin yerine getirilinceye kadar karşı durmaları gerektiğini savundu.

Muhalefetin düzenlediği mitinge, hükumetteki Bölgeler Partisinden milletvekili seçilen Vitaliy Gruşevski de katılarak bir konuşma yaptı.

Muhabir: Bahtiyar Abdukerimov
Yayınlayan: Tolga Özgenç

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com