Ukrayna'daki hükümet karşıtı gösteriler

Ukraynadaki hükümet karşıtı gösteriler
Ukrayna'daki protestoların önde gelen isimlerinden Bulatov, Berlin’de

BERLİN (AA) - Ukrayna'daki protestoların önde gelen isimlerinden olan ve kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldıktan sonra darbedilmiş halde bulunan Dmitriy Bulatov, Almanya’nın başkenti Berlin’de basının karşısına çıktı.

Bulatov, Berlin Duvar Müzesi’nde düzenlediği basın toplantısında, mart ayının başına kadar Avrupa’nın çeşitli ülkelerini ziyaret edeceğini ve burada görüşmeler yapacağını söyledi.

Almanya’da şimdilik iltica talebinde bulunmayacağını ifade eden Bulatov, ‘’Kesinlikle Ukrayna’ya dönmek istiyorum’’ dedi. Ukrayna’da direnişin önemli olduğunu ve bunun sürmesi gerektiğini belirten Bulatov, kendisinin Ukrayna’da yargılanma ihtimalinin devam etmesi durumunda Avrupa ülkelerinin birine iltica talebinde bulunmak zorunda kalabileceğini kaydetti.

Hiçbir siyasi partiye yakın olmadığını ifade eden Bulatov, hedefi Ukrayna’da şiddetin ve kan dökülmesinin sona ermesi olan bir sivil hareket olduklarını, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in istifasını istediklerini belirtti.

Kendisini kaçıran kişilerin profesyonel olduklarını ve işkence yaptıklarını söyleyen Bulatov, kulağının bir kısmının kesildiğini, ellerine çivi çakıldığını ve copla dövüldüğünü anlattı. Beyin travması geçirdiğini ve basın toplantısına katılmak için ilaç almak zorunda olduğunu ifade eden Bulatov, "Benim için pek çok şeyi yapmak zor. Doktorlar 14 günlük istirahat önerdi ancak ben ailemin yanına gitmek istedim. Babam, büyük annem ve diğer akrabalarım Almanya’da" şeklinde konuştu.

Almanya’da bazı siyasetçilerle görüşeceğini belirten Bulatov, ancak Merkel’in Ukranya’daki muhalefet partilerinin liderleri Vitali Klitschko ve Arseniy Yatsenyuk ile yapacağı görüşmeye davet edilmediğini söyledi.

Kitlesel kargaşa çıkardığı gerekçesiyle Ukrayna'da hakkında tutuklama kararı bulunan Bulatov, 22 Ocak’ta kaçırılmış, daha sonra ormanlık alanda darbedilmiş halde bulunmuştu. Tedavi görmesi için Ukrayna’dan çıkış izini verilen Bulatov, Litvanya’da bir hastanede tedavi gördükten sonra dün Berlin’e gelmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com