Ukrayna'daki hükümet karşıtı gösteriler

Ukraynadaki hükümet karşıtı gösteriler
CDU/CSU Meclis Grubu Başkanı Yardımcısı Schockenhoff:

BERLİN (AA) – Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Andreas Schockenhoff, Ukrayna'daki olaylara ilişkin, Avrupa Birliği'nin (AB) şiddettin tırmanmasından sorumlu olan kişilere yönelik yaptırımlar uygulamasını istedi.

Schockenhoff, yaptığı yazılı açıklamada, CDU/CSU Meclis Grubu'nun güvenlik güçlerine ve protestoculara şiddetinin sonlandırılması çağrısı yaptığı ve güvenlik güçlerinin ivedilikle geri çekilmesi gerektiğini belirtti.

Şiddetin tırmanmasının sorumlusunun Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç olduğunu vurgulayan Schockenhoff, Yanukovic'in hiçbir şekilde muhalefet ile siyasi uzlaşmaya gitmeye hazır olmadığını ve güvenlik güçlerinin acımasızca davranmasından sorumlu olduğunu kaydetti.

''Bu durumdan dolayı AB'nin, hesapların dondurulması ve seyahat yasağının getirilmesi dahil kişisel yaptırımlar getirmesi kesinlikle zorunlu'' diyen Schockenhoff, bu yaptırımların protestoculara, gazetecilere ve sivil halka karşı güvenlik güçlerinin uyguladıkları şiddetten sorumlu olanlara yönelik uygulanması gerektiğini ifade etti.

Schockenhoff, bu yaptırımların son yıllarda utanmadan zenginleşen kişilere karşı yapılmasının da gerekli olduğunu kaydetti.

Rusya'nın Ukrayna'daki durumun tırmanmasından Batı'yı da sorumlu tutmasını da eleştiren Schockenhoff, Ukrayna'daki gerginlikten önemli sorumluluk taşıyan Rusya'nın ekonomik tehditlerle Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın  AB ile ortaklık anlaşmasına imza atmasını önleyerek protestoları tetiklediğini savundu.

Moskova'nın Ukrayna’daki durumun daha fazla büyümemesi için gerekli adımı atması gerektiğini belirten Schockenhoff, Rusya’nın Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in sert tutum sergilenmesi konusunda cesaret vermek yerine, güvenlik güçlerinin şiddeti durdurmasını ve siyasi bir geçişe olanak sağlamasına teşvik etmesi gerektiğini kaydetti.

-  "Schröder'in arabulucu olsun" talebi

Öte yandan Sol Parti Federal Meclis Grubu Başkanı Gregor Gysi, Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada, Ukrayna krizinde eski Başbakan Gerhard Schröder'in arabulucu olmasını önerdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iyi ilişkisi olan birine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Gysi, Rusya olmadan Ukrayna'da çözüm bulunamayacağını kaydetti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı da Ukrayna ile ilgili vatandaşlarına seyahat uyarısı yaparak, Ukrayna'da bulunanları da başkenti Kiev'de bulunanların protestolardan, hükümet binalarından ve polisin yoğunlukta bulunduğu yerlerden uzak durmaya çağırdı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com