Ukrayna'daki hükümet karşıtı gösteriler

Ukraynadaki hükümet karşıtı gösteriler
Gösterilerin ülke geneline yayılmaya başladığı, bazı kentlerde göstericilerin kamu binalarını ya da bazı parti merkezlerini yakmaya veya işgal etmeye çalıştıkları haberleri geliyor

KİEV (AA) - Ukrayna'da en az 25 kişinin ölümüne ve yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan hükümet karşıtı gösterilerin başkent Kiev'de devam ettiği ve ülkenin diğer kentlerine yayılmaya başladığı haberleri geliyor. Ülkenin batısında "Meydan" destekçilerinin bazı kamu binalarına baskınlar düzenledikleri ve işgal ettikleri bildirildi.

Ülkenin batısındaki Vinnitsya şehrinde "Meydan" göstericilerinin şehir merkezine araç giriş çıkışını kapattıkları, acil yardım ambulansları hariç hiçbir aracın şehir merkezine girmesine izin vermedikleri belirtildi.

Batıdaki bir başka kent İvano-Frankivsk'teki göstericilerin ise bölgedeki Ukrayna Güvenlik Servisi, Savcılık ve İçişleri Bakanlığı binalarını işgal ettikleri kaydedildi. Ukrayna Güvenlik Servisi ve polis karakolunun bulunduğu binaların yanında bu sabah yüzlerce kadın ve erkeğin toplandığı, daha sonra binaların giriş kapılarının ve pencerelerinin kırıldığı ve yakıldığı gelen haberler arasında yer aldı.

Ülkenin batısında Polonya sınırında bulunan Lviv kentinin belediye başkanının güvenlik güçlerine çağrı yaparak halkın direnişine katılmalarını istediği kaydedildi.

Kuzeydeki Çernigov kentinde ise Yekaterinskaya Kilisesi Papazı Yevgeni, insanların Ukrayna için hayatlarını feda ettikleri, hükümetin değişmesi gerektiğini belirten bir vaaz verdi. Kent sakinlerinin "Meydan"daki göstericiler için aralarında para ve tıbbi malzeme toplamak üzere seferber oldukları bildirildi. Ayrıca bazı vatandaşların olaylarda yaralananların hastanelere yatırılmaması gerektiğini, hayatlarının tehlikede olabileceğini ve bu yüzden yaralıları kabul edebileceklerini söyledikleri belirtildi.

Poltava bölgesinde ise dün gece geç saatlerde iktidardaki Bölgeler Partisi'nin Komsomolsk kentindeki merkezinin maskeli kişiler tarafından basılarak yakıldığı haberi geldi. Ülkenin orta kesiminde bulunan kentteki olayda can kaybı olmadığı, maddi hasar meydana geldiği ifade edildi.

Ukrayna'nın güneyinde bulunan Herson şehrinde ise kimliği belirsiz kişilerin muhalefetteki Batkivşçina (Vatan) ve Svoboda (Özgürlük) partilerinin ofislerini yakma girişiminde bulundukları bildirildi. Parti ofislerinin zarar görmediği, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı. 

- Başbakan vekili Arbuzov: "Bu, dünya önünde Ukrayna'yı küçük düşürmektir" -

Bu arada, Başbakan Nikolay Azarov'un istifasıyla vekil olarak görevi yürüten Sergey Arbuzov, ülkedeki karışıklıkla ilgili yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde yönetimle muhalefet arasındaki anlaşmayla çıkarılan af yasasının gereklerinin yerine getirildiğini söyledi.

Daha önce gösterilende gözaltına alınanların serbest bırakıldığını belirten Arbuzov, "Eylemciler de anladılar ki ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkmak gerekiyor. Bu yüzden işgal edilen kamu binalarını boşalttılar" dedi. 

Arbuzov, "Ama ne yazık ki dün bir aşırı radikal grup, şehir merkezinde ayaklanma başlattı. Bu kabul edilemez. Bu bütün dünyanın gözü önünde Ukrayna'yı küçük düşürmektir. Saldırıları kınıyoruz" diye konuştu. 

Arbuzov, yaşanan olayların demokrasi talebi değil, manipülasyon ve güç kullanarak iktidarı ele geçirme girişimi olduğu dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com