Ukrayna'daki hükümet karşıtı gösteriler

Ukraynadaki hükümet karşıtı gösteriler
Almanya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Schaefer:

BERLİN (AA) - Almanya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Martin Schaefer, Ukrayna'da şiddetin tırmanmasının sorumlularına ilişkin, "Bu kişilerin bir listeye eklenip ülkeye giriş yasağı ve mal varlığının dondurulması gibi yaptırımlar uygulanmalı. AB Dışişleri Bakanları Toplantısı bunu değerlendirmek için AB'nin ortak karar alması için iyi bir fırsat olacak" dedi. 

Schaefer, Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısına, şu an Paris'te temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'nin Ukrayna'daki olaylara ilişkin  yaptığı yazılı açıklamayı okudu. Ukrayna'daki şiddeti "ürkütücü" olarak nitelerken Steinmeier, açıklamasında şunları kaydetti:

 

"Hem protestocular tarafında hem de güvenlik güçlerin tarafındaki kurbanların sayısının yüksek olması korkunç. Şimdi son sınıra gelmemesi lazım ve acil ara verilmesi gerekiyor. Şiddetten vazgeçilmesi için vurguda bulunuyorum. Bu hem güvenlik güçleri için hem de protestocular arasında radikal unsurlar için geçerli. 

Devlet Başkanı Yanukoviç, hükümetin ve güvenlik güçleri, sağduyulu hareket etme ve olayların tırmanmamasını sağlamalı. Herkes şunu bilmeli ki şiddet çözüm değildir. Devlet Başkanı Yanukoviç'in zamana oynama taktiği Ukrayna'ya pahalıya mal oldu. Çatışmaların barışçıl çözümünü ve anayasa reformu konusunda ciddi müzakerelerin reddedilmesi büyük bir hatadır. Şimdi müzakere içim bir siyasi sürecin yeniden başlaması için koşullar yaratmak gerekir."

Steinmeier'in yazılı açıklamasını okuduktan sonra Schaefer, Ukrayna'daki durumun ciddi olması nedeniyle Dışişleri Bakanı Steinmeier tüm opsiyonları gözden geçirdiğini, kişisel yaptırımlarında masada olduğunu kaydetti. 

Steinmeier'nin, Paris'te Polonya Dışişleri Bakanı Radoslav Sikorski ile konuyla ilgili görüştüğünü ifade eden Schaefer, Steinmeier'in yarın Brüksel'de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un düzenlediği AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılacağını ve orada Ukrayna'daki olaylara karşı arayışı içinde olacaklarını bildirdi.

Schaefer, "Biz Ukrayna hükümeti ile görüşmeye devam ediyoruz. Steinmeier dün Ukraynalı mevkidaşı ile telefonda görüştü. Bizim açımızdan tüm iletişim kanallarını açık tutmak çok önemli" ifadesini kullandı. 

Ukrayna'da barışçıl ve şiddetsiz eylem yapma geleneğinin dün gece  bozulduğunu ve Berlin'in olanları büyük endişeyle izlediğini kaydeden Schaefer, yaptırımlarla ilgili, "Şimdi dünkü olayların tırmanmasından sorumlu olanların tespit edilmesi gerekiyor" dedi. 

Schaefer, kişisel yaptırımlarla ilgili, "Bu kişilerin bir listeye eklenip ülkeye giriş yasağı ve mal varlığının dondurulması gibi yaptırımlar uygulanmalı. AB Dışişleri Bakanları Toplantısı bunu değerlendirmek için AB'nin ortak karar alması için iyi bir fırsat olacak" ifadesini kullandı.

Ukrayna'daki durumla ilgili arabuluculuk konusunda eksik olmadığını belirten Schaefer, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) dönem başkanlığını yapan İsviçre'yi övdü ve İsviçre'nin  muhalefet ve hükümet arasında bazı anlaşmalarda aracı olduğunu hatırlatarak, ''Ukrayna hükümeti ve Devlet Başkanı Yanukoviç çözüm için ciddi müzakerelere girmek konusunda isteksiz" dedi. 

Schaefer, Yanukoviç'in zamana oynama taktiğinin, ülkeye pahalıya mal olduğunu vurgulayarak, "Ülkenin sakinleşmesi için çözüm bulmamız lazım. Bunun için Devlet Başkanı Yanukoviç, hükümet ve güvenlik güçleri şiddetten uzak durmaları gerekiyor" diye konuştu.  

Schaefer, Ukrayna'ya uygulanması tartışılan yaptırımlarla ilgili, "Siyaseten mantıklı olan ve partnerlerimizle beraber uygulayabileceğimiz tüm realist olan opsiyonları tartışacağız" diyerek buna askeri bir girişimin dahil olmadığını belirtti. Schaefer, yaptırımların ilk başta hukuki temelinin değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

"Ukrayna'da, Yanukoviç'siz bir gelecek var mı? sorusu üzerine Schaefer, "Hayır. Uygun zamanda demokratik seçimler olması gerekiyor. Seçimlerde Ukraynalılar serbest ve adil seçimlerde kendi gelecekleri, kendi parlamentoları ve kendi devlet başkanları konusunda karar vermeleri gerekir" dedi. 

Öte yandan, Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Wirtz, Ukrayna'daki durumuna ilişkin, Başbakan Angela Merkel'in Ukrayna'daki durumun tırmanmasından derin üzüntü duyduğunu aktardı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com