Ukrayna'daki siyasi kriz

Ukrayna'daki siyasi kriz
AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton, Kiev'de muhalefet liderleriyle görüştü

Ukraynalı muhalefet liderleri, dün akşam temaslarda bulunmak üzere Kiev'e gelen Avrupa Birliği'nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile bir araya geldi.

Görüşmeyle ilgili muhalif Oleg Tyagnibok'un başında bulunduğu Svoboda (Özgürlük) Partisi'nden yapılan açıklamada, Ashton ile Ukraynalı muhalif liderler arasında ülkedeki siyasi durumla ilgili fikir alışverişi yapıldığı bildirildi.

Açıklamaya göre, görüşme sırasında Tyagnibok, hükümetin bazı tavizler vermesine rağmen hala göstericilerin takip edilmesine devam edildiğini dile getirdi. Tyagnibok, krizde ancak AB'nin gözlemcileri ve uzmanlarının arabuluculuğuyla hükümetin taviz vermesinin sağlanabileceğini kaydetti.

Tyagnibok, Ashton'un Kiev'e yaptığı bir önceki ziyaretine kadar hükümetin herhangi bir eyleminin tahmin edilemediğini, oysa bu ziyaretin ardından hükümetin istifa ettiğini, parlamentoda ise bazı yasaların iptal edildiğini vurguladı.

Buna rağmen, Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tehdit edecek kendi senaryosunu uygulamaya çaba göstereceğini kaydeden Tyagnibok, ayrıca Özgürlük Meydanı'ndaki görüşün ülkedeki krizi barışçıl yolla halledilmesi olduğunu dile getirdi.

- Muhalif lider Kliçko -

Muhafetteki Udar (Darbe) Partisi lideri Vitaliy Kliçko da Ashton ile görüşmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, ülkedeki siyasi krizin çözümüne yönelik hükümet ile müzakerelere AB'nin üst düzey arabulucuları göndermeye hazır olduğunu kaydetti. Kliçko, öncelikle parlamentonun kendi yetkileri çerçevesinde olan 2004 yılı anayasasına geri dönülmesini sağlaması gerektiğini vurguladı.

Ashton ile yapılan görüşmede, yönetimin güvenilir olmaması ve sağlanacak mutabakatları farklı anlamlara çekilebilmesini önlemek amacıyla hükümet ile yapılacak görüşmelerde üçüncü tarafın da yer alması gerektiğini ve bu müzakerelerin gidişatını gözlemesi ve sağlanacak mutabakatları kayda alması gerektiğini dile getirdiğini aktardı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un bugün ülkedeki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile bir araya gelmesi, ayrıca ülkedeki sivil toplum örgütleri temsilcileriyle görüşmesi bekleniyor.

Muhabir: Bahtiyar Abdukerimov
Yayınlayan: Tuğrul Çam

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com