Ukrayna'nın azledilen devlet başkanı Yanukoviç'ten yeni açıklama

Ukraynanın azledilen devlet başkanı Yanukoviçten yeni açıklama
Yanukoviç: "(Ukrayna halkına) Ukrayna içindeki her bölgenin statüsünün belirlenmesi için referandum talebinde bulunun. Bu zamana kadar demokratik olarak kalmış bir ülkenin özgür vatandaşları olarak, hak ve özgürlüklerinizin gözetilmesini talep edin"

MOSKOVA (AA) - Ukrayna'nın görevden azledilen devlet başkanı Viktor Yanukoviç, Ukrayna halkına, "yaşadıkları bölgelerin statülerinin belirlenmesi için referandum talep etmeleri" çağrısında bulundu. 

Rus resmi haber ajansı İtar-Tass üzerinden açıklama yapan Yanukoviç, Ukrayna halkına, "yaşadıkları bölgelerin statülerinin belirlenmesi için referandum düzenlemesi çağrısında bulundu, "devletin çöküşünden sorumlu olan kişilerin" hakkettikleri cezayı alması için herşeyi yapacağını söyledi.

Yanukoviç açıklamasında, "Ukrayna içindeki her bölgenin statüsünün belirlenmesi için referandum talebinde bulunun. Bu zamana kadar demokratik kalmış bir ülkenin özgür vatandaşları olarak, hak ve özgürlüklerinizin gözetilmesini talep edin" ifadelerine yer verdi. 

Ukrayna'da, o dönemki muhalefetle 21 Şubat'ta imzalanan anlaşmanın gereklerini yerine getireceğini savunan Yanukoviç, "Bu organize saçmalığın tamamen ortadan kalkması ve devletin çökmesine neden olanların hak ettikleri cezayı almaları için her türlü çabayı göstereceğim" mesajını verdi. 

Yanukoviç, Ukrayna'da yaşananları "silahlı darbe" olarak nitelendirirken, yeni yönetimin "Maydan'ın" basıkısı altında anayasaya aykırı kararlar aldığını öne sürdü.

Ülkede düzenlenecek erken seçimlerin kaos ortamında yapılacağını ve yeni alınan kararların adil bir seçim düzenlenmesinin önüne geçtiğini savunan Yanukoviç, "Bu yönetim meşru değil ve aldığı tüm kararlar illegal" söylemini yineledi. 

Görevinden azledilen devlet başkanı, Ukrayna halkının büyük çoğunluğunun ülkede yaşanan tabloyu görme şansının olmadığını ifade ederek, Doğu Ukrayna'da "darbeye karşı oluşan tepkilerin mantıklı" olduğunu söyledi.

Kiev yönetiminin kendi halkını kandırdığını iddia eden Yanukoviç, "Yeni yönetim her zaman olduğu gibi halkımızı kandırarak, gençleri yanlış bilgiyle kullandı. Çocukların eline silah vererek, onlara gururla ölebileceklerine inandırdı. Ne için? Onların kanını eline bulaştıranlar, onları yönetmeye çalıştıkları için mi? Onlar bizim çocuklarımızın geleceğini çaldılar. Toplumu normal gelişim seviyesine geri döndürmek için, çok şey yapmak gerekecek" ifadelerini kullandı.

Yayınladığı bildiriyle Yanukoviç, ülkede yaşanan tüm olaylardan ve kayıplardan muhalefeti sorumlu tuttu. 

Yanukoviç daha önce 28 Şubat ve 11 Mart'ta Rusya'nın güney şehirlerinden Rostov'da basının karşısına çıkmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com