Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier: "Rusya ve Ukrayna arasında doğrudan

BERLİN (AA) – Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ukrayna krizine siyasi çözüm bulmayı hedefleyen ve Ukrayna ile Rusya'nın aynı masaya oturmasını sağlayacak uluslararası temas grubunun gelecek günlerde ilk toplantısını yapabileceğini açıkladı.

Federal Meclis'te, Dışişleri Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü oturumda konuşan Steinmeier, Ukrayna krizine diplomatik çözüm bulmayı amaçlayan görüşmelerde ilerleme beklediğini söyledi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın bölgeye gözlemciler göndermesi konusunda sağlanan uzlaşmanın çatışmaların tırmanmasını engellediğini anlatan Steinmeier, "Şimdi bir sonraki aşamayı başarmamız gerekiyor. Rusya ve Ukrayna arasında doğrudan görüşmelerin başlamasını başarmamız gerekiyor" dedi.

Dışişleri Bakanı Steinmeier, gelecek günlerde uluslararası temas grubu konusunda AB ve ABD ile yoğun çabaları sürdüreceklerini belirterek, "Uluslararası temas grubu, umuyorum ki belki gelecek hafta ilk hazırlık toplantısını yapacak ve daha sonra çalışmalarına başlayacak" şeklinde konuştu.

Ukrayna’daki krizin, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından 25 yıl sonra Avrupa’yı yeni bir bölünmenin eşiğine getirdiğini belirten Steinmeier, Rusya’ya gerilimi tırmandırmaması, siyasi çözüm yönünde adım atması çağrısında bulundu.

Steinmeier, "Ukrayna’nın siyasi ve ekonomik olarak çökmesinden hiç kimsenin yarar görmeyeceğini sonunda Rusya’nın da göreceği konusunda umudumu koruyorum" dedi.

Federal Meclis’teki oturumda, muhalefet milletvekillerinin hükümetin izlediği dış politika konusunda eleştirilerine de yanıt veren Steinmeier, Alman ordusunun giderek daha fazla yurt dışı görev üstlenmesine yönelik tepkilerin yersiz olduğunu kaydetti.

Hükümetin izlediği dış politikanın, yeni ihtilafları önlemeyi amaçladığını kaydeden Steinmeier, "Dış politikamız askeri çözüm hayranı değildir, buna karşı durmaktadır” dedi.

Dışişleri Bakanı Steinmeier, askeri görevlendirmelere ancak "son çözüm" olarak başvurulduğunu vurgularken, büyük sorunlar karşısında hiçbir adım atmamanın, Almanya’yı da suçlu yapacağı uyarısında bulundu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com