Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Donetsk’de yerel yönetim binasını savunmaya hazırlanıyor

DONETSK (AA) - Ukrayna’nın doğusunda Donetsk’te Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Sovyet döneminden kalma yerel yönetim binasını savunmaya hazırlanıyor.

Geçici hükümetin İçişleri Bakanı Arsen Avekov’un, 48 saat içinde kamu binalarından çıkmaları, aksi takdirde güç kullanılacağı yönündeki uyarısına rağmen çoğunluğu gençlerden oluşan 500 ila bin kişiden oluşan grup, Donetsk’teki yerel yönetim binasından ayrılmayı reddetti.

Cop, kürek ve metal sopalarla silahlanan grubun, yağmura rağmen yerel yönetim binasının dışında derme çatla barikatlarını güçlendirdiği ve güvenlik güçleriyle çatışmaya hazırlandığı görüldü.

Sovyet dönemi marşları söyleyen ve “AB, ABD, Ukrayna’dan defolun”, “Putin Bize Yardım Et” ve “Faşizme Son Verin” yazılı pankartlar taşıyan grubun maskeli üyeleri, “Faşizme karşı direneceklerini” söyledi.

Donetsk, hafta sonu Ukrayna’nın diğer doğu şehirleri Kharkiv ve Lugansk gibi, Rusya yanlısı göstericilerin yerel yönetim ve güvenlik binalarını işgaline sahne olmuştu.

Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar, bu kentlerin Rusya’ya bağlanması için referendumlar yapılmasını talep etmişti. Moskova yönetiminin sorumlu tutulduğu olaylar, Batı ülkeleri tarafından kınanmıştı.

Donetsk’teki Rusya yanlısı grubun, Rus basınında, Kiev yönetiminin, kamu binalarını savunmak için “Yabancı paralı askerler” tuttuğu yönünde söylentilere yer verilmesi üzerine yabancılara şüpheyle yaklaştıkları da gözleniyor.

Moskova yönetiminin, federal bir Ukrayna önerisinin, ülkede Rusça konuşan vatandaşlar tarafından sıcak karşılandığı biliniyor. Rusça konuşan Ukraynalıların büyük bölümü, AB ve NATO ile yakın ilişkilere şüpheyle yaklaşıyor.

Öte yandan, kentte Kırım’da yaşanan olayların aksine Rus askerlerine ve FSB üyelerinin varlığına rastlanmazken, bu, Donetsk’teki mevcut durumun, daha az organize olduğu fikrini veriyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com