Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Almanya Hükümet Sözcü Yardımcısı Wirtz: "Doğu Ukrayna'da aktif silahlı grupların

BERLİN (AA) – Almanya Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Wirtz, Ukrayna’nın doğusunda silahları grupların Rusya tarafından desteklendiği yönünde ipuçlarının bulunduğunu söyledi.

Wirtz,  Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna'nın doğusunda ortaya çıkan grupların giydikleri üniforma ve silahlara bakıldığında bunların sivillerle bir ilgisinin olmadığının anlaşıldığını belirtti.

Alman hükümetinin Rusya'ya Ukrayna'daki çatışmada şiddetin bir çözüm olmadığı çağrısında bulunduğunu ifade eden Wirtz, ''Doğu Ukrayna'da aktif silahlı grupların Rusya'dan destek aldığı yönünde işaretler var'' dedi.

AB'nin, Ukrayna'da gerginliğin düşmemesi durumunda mart ayında Rusya'ya yönelik 3 seviyeli yaptırım kararını aldığına işaret eden Wirtz, ancak yaptırımlarının 3. seviyesinin ne zaman uygulanacağının tam olarak tanımlanmadığını, bu konuda bugün Lüksemburg’da yapılacak AB Dişişleri Bakanları Toplantısı'nın beklenilmesi gerektiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sawsan Chebli de Ukrayna'daki çatışmalarda Rusya'nın da rol oynayabileceği yönünde bir çok kaynaktan bu konuda işaretlerin bulunduğunu belirtti.

Alman hükümetinin her gün Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) gözlemci misyonundan sağlam ve ayrıntılı bilgiler aldığını ifade eden Chkebli, Rusya'nın şimdiye kadar gerginliğin azaltılmasına katkı sağlamadığını kaydetti.

Rus tarafının, Doğu Ukrayna konusundaki açıklamalarına ve Ukrayna sınırında askerlerini yığdığına dikkati çeken Chebli, Rusya'dan gerginliğin azaltılması için net adımlar beklediklerini ifade etti.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de ''Deutschlandfunk'' radyosuna yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'daki kargaşayı körüklediği yönünde işaretlerin bulunduğunu söyledi.

Rus tarafının askeri hareketliliğini ve Rusya'nın gaz fiyatlarıyla oynamak istemesini örnek gösteren Schaeuble, Rusya'nıni, batının şantaja gelmeyeceğini bilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com