Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Ukrayna Devlet Başkanvekili Turçinov, BM Genel Sekreteri Ban'a, teröre karşı ortak operasyon düzenlemeyi önerdi

KİEV (AA) - Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a, ülkenin doğusunda BM barış gücü ile teröre karşı ortak operasyon düzenlemeyi teklif etti.

Ukrayna parlamentosu basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Turçinov, bugün BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile telefonda görüştü. Turçinov'un, Ban'a ülkenin doğusunda BM barış gücü ile teröre karşı ortak operasyon düzenlemeyi önerdiği belirtildi.

Ülkenin doğusundaki olayların, Rusya tarafından hazırlanan Kırım senaryosunun tekrarı olduğunu ifade eden Turçinov, Rusya'nın ülkenin doğusuna gönderdiği özel silahlı ekiplerin kamu binalarını işgal ettiğini ve yüz binlerce kişi için tehdit oluşturulduğunu vurguladı. 

Turçinov, halkı korumak için geniş kapsamlı terörle mücadele operasyonu başlatıldığını kaydederek, vatandaşları, ülkeyi parçalamak isteyen teröristlerden koruyacaklarını söyledi.

Hükümetin, bölgedeki durumun istikrara kavuşması için gereken tüm tedbirleri aldığını, bu çerçevede merkezi yönetimin yetkilerinin bölgelere verilmesine ilişkin reformların hayata geçirilmesi için çaba gösterildiğini belirten Turçinov, tüm bölge temsilcileriyle yapıcı diyalog ve işbirliğine hazır olduklarına işaret etti.

Turçinov, uluslararası topluma terörle mücadele operasyonları sırasında Ukrayna emniyet görevlileri ve askerlerinin hukuka uygun davrandığını göstermek amacıyla Ban Ki-mun'a BM barış gücü ile ortak operasyon düzenlemeyi önerdi. 

Ban Ki-mun da Ukrayna hükümetinin, doğu ve güney bölgeleri dahil Ukrayna genelinde durumun istikrara kavuşturulması için gereken adımları attığını dile getirerek, Ukrayna halkına tam desteğini belirtmek istediğini kaydetti.

Ban, Ukrayna'nın BM'yi bir ortak olarak görebileceğini ifade ederek, sorunun barışçı yolla çözülmesi için elinden geleni yapacağının altını çizdi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com