Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
İngiltere Dışişleri Bakanı Hague: "Moskova'ya mesajım şudur: Eğer ciddi ve uzun süreli sonuçları olmadan bunları yapabileceklerini düşünüyorlarsa büyük bir yanlış hesaplama yapıyorlar"

LONDRA (AA) - İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Ukrayna'nın doğusundaki gelişmelerle ilgili olarak "Moskova'ya mesajım şudur: Eğer ciddi ve uzun süreli sonuçları olmadan bunları yapabileceklerini düşünüyorlarsa büyük bir yanlış hesaplama yapıyorlar" dedi.

Londra'nın City bölgesinden sorumlu belediye başkanının verdiği resmi yemekte konuşan Hague, Moskova'nın uluslararası olarak yalnızlaşacağı ve uzun süreli ekonomik zarar görebileceği uyarısında bulundu. Rusya Ukrayna'ya istikrarsızlaştırmayı sürdürdükçe bunun uzun süreli sonuçları olacağını ifade eden Hague, şöyle konuştu:

"Son günlerde Rusya bilerek Ukrayna'yı uçuruma doğru itmiş ve daha şiddetli bir çatışma riski yaratmıştır. Rusya'yı Ukrayna'nın doğusundaki yasadışı eylemlerine son vermeye çağırıyoruz. Rusya ya diplomasiye ve şiddeti dindirmeye ya da aksine karar vermek zorundadır.

Aksini tercih ederse, Rusya ile gelecek 10 yılda geçen 20 yılkinden farklı bir ilişki içerisinde olmaya hazır olmalıyız. Ukrayna, Doğu ile Batı arasında bir köprü olabilir ve Rusya ile iyi ilişkileri olabilir. Ancak bu, Rusya'ya silahlı gruplarını Ukrayna'ya gönderme hakkı vermez. Moskova'ya mesajım şudur: Eğer ciddi ve uzun süreli sonuçları olmadan bunları yapabileceklerini düşünüyorlarsa büyük bir yanlış hesaplama yapıyorlar."

Hague dün de BBC'ye yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda son üç günkü eylemlerinin, halihazırda tehlikeli olan durumu daha da kötüleştirdiğini söylemişti.

Ukrayna'daki krizi görüşmek üzere, AB, Rusya, ABD ve Ukrayna'dan üst düzey yetkililerin yarın Cenevre'de bir araya gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com