Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Slavyansk belediye meclis binası etrafına konuşlandırılan Rus yanlısı silahlı kişiler ile askeri araçlar belediye binasını terk etti

SLAVYANSK (AA) – Ukrayna'nın doğusundaki Slavyansk kenti belediye meclisi binası etrafına konuşlandırılan Rus yanlısı üniformalı ve silahlı kişiler ile askeri araçlar belediye binasını terk ederken, bazı vatandaşlar ile az sayıda üniformalı kişi, bina yakınına kurdukları barikatlarda beklemeyi sürdürüyor.

Kentteki Karl Marx Caddesinde bulunan “Dom Bıta” adlı binaya konuşlandırılan üniformalı silahlı şahıslar ile birkaç askeri araç hala caddede bekliyor. Cadde üzerine barikat kuran silahlı kişiler, araç ve yaya geçişine izin vermiyor, gazetecilerin görüntü almasına da karşı çıkıyor.

Slavyansk Belediye Meclis binası yakınında kurulan barikatların üzerine "Donetsk Halk Cumhuriyeti flaması" asan eylemciler amaçlarının, şehri "Kiev'deki bölücüler ve Banderacılar'dan korumak" olduğunu ifade ediyor.

Kurulan barikatlara, "referandum ve demokrasi", "faşizme hayır", "Donetsk'e özgürlük" gibi sloganların yer aldığı pankartların asılması dikkati çekiyor.

 

- Eylemciler referandum istiyor

 

Barikatlardaki eylemcilerden Natalia Tişenko, AA muhabirine, amaçlarının Ukrayna'nın parçalanması değil, daha özgür ve insanların barış içerisinde yaşadığı bir Ukrayna'da yaşamak olduğunu, bu çerçevede ülkenin doğu ve güneydoğu bölgesinde referandum yapmak istediklerini söyledi.

Kiev yönetiminin bunu da Kırım'daki gibi "gayrimeşru" saymaması için referandumun ülkedeki yasalar çerçevesinde yapılmasını talep ettiklerini belirten Tişenko, eyleme bu yüzden katıldıklarını, bundan başka bir taleplerinin de olmadığını ifade etti.

Yerel referandum konusunda yasa kabul edinceye kadar eylemlerine devam edeceklerini belirten Tişenko, "Biz, savaşa, kan dökülmesine müsaade etmeyeceğiz, bunu istemiyoruz" dedi.

Kendi tutumlarına rağmen hükümetin dün olduğu gibi Slavyansk'a asker göndermesini ve askeri uçaklarla gözetleme yapmasını kabul etmediklerini söyleyen Tişenko, "Slavyansk haritada bile gözükmüyor ama silahlı askerler göndererek susmamızı istiyorlar. Çok şükür askerler kendi annelerine karşı silah doğrultmadı ve halk tarafına geçti. Askerler yeni hükümetin talimatını yerine getirmek istemedi. Biz de bunun için onlara teşekkür ediyoruz" diye konuştu. 

Slavyansk'a dün gelen bazı askerlerin halk tarafına geçtiğini, daha sonra onlara yemek ve kalmaları için yatak verdiklerini anlatan Tişenko, bu askerlerden bazılarının dün evlerine döndüğünü, bugün de 8 askerin Slavyansk'tan ayrıldığını söyledi.

Kente gelen asker sayısı hakkında bilgilerinin olmadığını kaydeden Tişenko, Slavyansk üzerine asker, uçak ve helikopter gönderilmesini anlamakta güçlük çektiklerini belirtti. Natalia Tişenko, amaçlarının barış ve huzurun hakim olduğu bir Ukrayna'da yaşamak olduğunu vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com