Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Cenevre'deki dörtlü görüşmeden anlaşma kararı çıkmasına rağmen Rus yanlıları, Ukrayna'nın doğusunda işgal ettikleri kamu binalarını boşaltmıyor

DONETSK (AA) – Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı milislerin kamu binalarındaki işgali, Cenevre’de varılan uluslararası anlaşmaya rağmen devam ediyor.

Özellikle Donetsk bölgesinde Rusya yanlılarınca işgal altında tutulan binaların boşaltılacağına dair herhangi bir belirti görünmüyor. Eli silahlı gruplar, binaları boşaltmayı reddediyor.

“Donetsk Cumhuriyeti”ni kurduklarını daha önce ilan eden grubun liderlerinden Dennis Vladimiroviç Puşilin, işgal ettikleri yerlerden ayrılmayacaklarını açıkladı.

İşgal altındaki Donetsk Valiliği binasında konuşan Puşilin, “Buralardan ayrılmayacağız. Biz yasa dışı bir yapıysak, Kiev’dekiler de öyle. Biz ayrılacaksak Turçinov ve Yatsenyuk da işgal ettikleri koltukları bırakmalı” dedi.

ABD, AB, Rusya ve AB, dün İsviçre’nin başkenti Cenevre’de Ukrayna’nın doğusunda gerilimin düşürülmesi amacıyla “tüm yasa dışı silahlı grupların silahlarını bırakması, işgal edilen binaların yasal sahiplerine iade edilmesi, Ukrayna’da işgal edilen tüm sokak, meydan ve kamuya ait yerlerin boşaltılması gerektiği” konusunda anlaşmıştı.

Cenevre’de varılan anlaşmanın kararlarını etkilemeyeceğini, ileri sürüldüğü gibi Rusya’nın üzerlerinde bir etkisinin bulunmadığını dile getiren Puşilin, “Biz kendi adımıza hareket ediyoruz, kimseden talimat almıyoruz” diye konuştu.

Donetsk Valiliği binasındaki Rusya yanlısı işgalcilerin yöneticilerinden olduğunu söyleyen Vasili adlı kişi de Puşilin ile aynı görüşte olduğunu söyledi.

Vasili, “Cenevre kararlarına uymayacağız çünkü biz "Donetsk Cumhuriyetiyiz. Burası ne Rusya, ne ABD, ne AB ne de Kiev yönetiminin kontrolünde. Burada kalmaya devam edeceğiz” dedi.

Cenevre’deki anlaşmanın ardından gözlerin çevrildiği özellikle ülkenin doğusunda Donetsk dışındaki en az 10 kent ve ilçede de kamu binalarındaki işgal sürüyor.

6 Nisan’da işgal edilen Donetsk Valiliği binasında da hala çok sayıda maskeli, üniformalı, sopalar taşıyan ancak silahsız görünen kişiler günler önce kurdukları barikatların çevresinde ve bina içinde kalmaya devam ediyor. Önünde kurulan ses sistemlerinden Rusça şarkıların çalındığı binaya girişler bu kişilerin izniyle mümkün oluyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com