Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Cenevre'deki dörtlü görüşmeden anlaşma kararı çıkmasına rağmen Rusya yanlıları, ülkenin doğusundaki Slavyansk'ta kamu binalarındaki işgale devam ediyor

SLAVYANSK (AA) - Ukrayna’nın doğusundaki Slavyansk kentinde Rusya yanlısı silahlı kişilerin kamu binalarındaki işgali, Cenevre’de yapılan toplantıda varılan uluslararası anlaşmaya rağmen sürüyor.

Ukrayna'nın doğusundaki Slavyansk kenti belediye meclisi binası etrafına konuşlandırılan askeri araçların daha önce bölgeyi terk etmesine rağmen, üniformalı Rusya yanlıları bina girişine kurdukları barikatlarda beklemeyi devam ediyor.

Silahlı milisler araç ve yaya kontrolü yapıyor. Slavyansk kent emniyet müdürlüğü binası önüne de barikat kuran üniformalı kişiler, bu binayı da boşaltmak istediklerini dile getiriyor. Bazı vatandaşlar da milislere destek amacıyla barikatlarda giriyor.

İşgalcilerin yöneticilerinden olduğunu söyleyen bir Rus yanlısı milis, Cenevre anlaşmasının henüz ne gibi sonuçlar doğuracağını bilemedikleri için, ülkenin güney ve doğusunda referandum kararı çıkıncaya kadar binaları boşaltmak istemediklerini söyledi.

Amaçlarının Ukrayna'yı parçalamak olmadığını ifade eden milis, Kiev'deki yeni hükumetin tüm emel ve girişimlerinin gayrimeşru olduğunu ve yönetimi tanımadıklarını vurguladı.

Protestocular, işgal ettiklerine kamu binalarına Rusya bayrağı asarken, barikatlarda ise sözde "Donetsk Cumhuriyeti" flamaları dalgalanıyor.

- Rus kanalları yeniden yayınlanmaya başladı

Slavyansk'taki Radyo, Televizyon ve İletişim Verici İstasyonu'nun işgal edilmesinin ardından, daha önce bölgede yayını kesilen Rus televizyon kanalları yeniden yayınlanmaya başladı.

Verici İstasyonu koruma görevlisi, şu anda istasyonda her hangi bir işgalcinin olmadığını dile getirerek, eylemcilerin, bazı Ukrayna kanallarının yerine Rusya kanallarının yayınının ayarlanmasının ardından istasyondan ayrıldığın söyledi.

Cenevre’deki anlaşmaya rağmen, ülkenin doğusunda bulunan Slavyansk'taki güvenlik servisi ve emniyet müdürlükleri ile Slavyansk Kent Meclisi binalarındaki işgal sürüyor. Kente giriş çıkışlar ise Rusya yanlısı silahlı eylemciler tarafından sıkı kontrol ediliyor.

Bilindiği gibi, ABD, AB, Rusya ve Ukrayna, dün İsviçre’nin başkenti Cenevre’de Ukrayna’nın doğusunda gerilimin düşürülmesi amacıyla “tüm yasa dışı silahlı grupların silahlarını bırakması, işgal edilen binaların yasal sahiplerine iade edilmesi, Ukrayna’da işgal edilen tüm sokak, meydan ve kamuya ait yerlerin boşaltılması gerektiği” konusunda anlaşmıştı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com